Domů Výživa Léčivé rostliny Damiána – účinky

Damiána – účinky

Pastala rozprostřená, často označovaná jako Damiána, je keř, který nachází hojné využití v přírodním léčitelství. Používá se k léčbě různých onemocnění, podporuje nervový systém a oblíbený je především pro silné afrodiziakální účinky.

Damiána je americký keř, který roste divoce především v Jižní Americe. Nalezneme jej např. v Mexiku nebo Texasu. Hojně se vyskytuje v savaně a na poušti. Damiána střídavé listy s lehkým zoubkováním, malé plody s tvrdou skořápkou a v době kvetení drobné žluté květy. V léčitelství se používají především listy, které mají hořkou chuť a silné aroma, zdánlivě připomínající vůni heřmánku. Použití damiány má bohatou tradici, podle posledních nálezů ji pro své afrodiziakální účinky používali již staří Mayové, kteří si také uvědomovali blahodárné účinky při dýchacích potížích.

Blahodárné účinky damiány

Listy damiány obsahují celou řadu účinných látek, díky čemuž patří mezi rostliny, které mají v léčitelství bohaté uplatnění. Obsahuje např. arbutin, který vykazuje antibakteriální schopnost, dále éterické oleje či terpeny.

Dýchací cesty

V tradičním léčitelství a homeopatii se přípravky z damiány používají při problémech s horními dýchacími cestami. Může tak pomoci se záněty nosohltanu, laryngitidou a dalších infekčních i neinfekčních zánětů nosu a hltanu nebo astmatu a průduškových onemocnění. V současné době se však pro léčbu těchto onemocnění upřednostňují jiné, účinnější byliny.

Zácpa

Ačkoliv se damiána nepoužívá přímo jako prostředek pro léčbu chronické zácpy, může léčbu pozitivně podpořit. Používá se tak jako doplněk k jiným bylinám, eventuálně jiným prostředkům při léčbě zácpy.

Afrodiziakum

Damiána se nejčastěji využívá pro své afrodiziakální účinky. Působí jako afrodiziakum jak pro muže, tak pro ženy. Je účinná při problémech s erekcí, pomáhá odstraňovat také jisté formy impotence. Zatímco muži ocení po užití rostliny silnější erekce, pro ženy je pak důležité, že damiána zvyšuje libido a také zintenzivňuje prožitky při orgasmu. Damiána také pomáhá při hormonální nerovnováze nebo problémech s menopauzou.

Stimulující účinky

Díky svým stimulujícím účinkům můžeme nalézt výtažky z daminány také v některých energetických nápojích. Dodává energii, podporuje centrální nervový systém a zlepšuje reakce.

Další účinky použití

Přípravkům z damiány se přisuzuje celá řada léčivých účinků, ať už jde o léčbu lehkých depresivních stavů, hypertrofie prostaty, hladiny testosteronu či rozedmě plic. Vykazuje také antibakteriální a antiseptické účinky a podle některých studií také podporuje léčbu Parkinsonovy choroby.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno