Délka skialpových lyží

Chystáte se letos na hory a rádi byste se ponořili do tajů skialpinismu? Pak budete potřebovat kvalitní vybavení, především pak lyže. Možná právě při jejich výběru narazíte. Přečtěte si, jaká by měla být správná délka skialpových lyží a další parametry.

Vybrat správnou délku skialpových lyží není ve výsledku vůbec těžké. Stačí vědět, jaký typ lyží hledáte, jakou máte výšku a jaký styl jízdy budete preferovat. Někdy může být těžké vybrat správnou délku skialpových lyží, pokud neznáte výšku osoby, která je bude používat. Chystáte-li se je koupit svým blízkým jako dárek nebo pořídit nové skialpové lyže dětem, vždy si zjistěte jejich výšku. Výběr vhodné délky pak bude otázkou chvilky.

skialpové lyže

Lyže na rekreační turistiku

Patříte do kategorie rekreačních skialpinistů a při lyžování nevyžadujete vrcholové výkony? Právě pro vás jsou ideální volbou klasické lyže na skialp, které jsou dobrým kompromisem v poměru jízdních vlastností a hmotnosti lyží. Délka skialpových lyží by měla odpovídat výšce lyžaře ponížené o 10 cm. Pokud tam měříte 180 cm, pořiďte si skialpové lyže o délce 170 cm. Zaměřte se i na další důležité parametry, zejména na hmotnost. Platí, že čím lehčí skialpové lyže budou, tím budou mít nižší tuhost, což se projeví na zhoršených jízdních vlastnostech. Tento typ lyží by měl mít pod botou šířku minimálně 70 mm.

Lyže pro jízdu ve volném terénu

Zvláštní odnoží skialpinismu je jízda ve volném terénu neboli freeride. Lyže určené pro freeride se od lyží na rekreační lyžování lyží mnoha parametry včetně délky. Existují různé typy, některé jsou vhodné pro jízdu v prašanu, jiné zase na volný terén či sjezdovka. Řada lyží tohoto typu však vyniká univerzálním využitím. U lyží na freeride je třeba počítat s jejich větší hmotností. A jaká by měla být správné délka skialpových lyží na freeride? Ve srovnání s běžnými lyžemi jsou širší, ale také delší. V tomto případě tak platí, že by se jejich délka měla pobývat v rozmezí výšky lyžaře po max. +15 cm. Pokud tedy měříte 180 cm, pořiďte si lyže pro jízdu ve volném terénu o délce 180 až 195 cm.

Kromě délky skialpových lyží se zaměřte i na materiál pásů

Nedílnou součástí vybavení pro skialpinismus jsou stoupací pásy, bez kterých se daleko nedostanete. Na trhu narazíte na výrobky ze syntetických vláken, přírodního materiálu či kombinací. Stoupací pásy se vyrábí například z nylonu, který vyniká dobrou stoupavostí, vysokou životností a nízkou cenu. Nevýhodou pásů jsou horší vlastnosti při nízkých venkovních teplotách. Právě naopak je tomu u pásů z přírodního materiálu mohéru, což jsou chlupy z horkých koz. Ty mají trochu horší stoupavost a nižší životnost, na druhé straně vykazují skvělé vlastnosti na všech typech sněhu a při jakékoliv teplotě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno