Doplňky sportovní výživy (2.)

Přečtěte si další článek věnujicí se doplňkům sportovní výživy.

prvním díle našeho povídání jsme mluvili o aminokyselinách, kloubní výživě, kreatinu a sacharidech, dnes se podíváme na další nejčastěji používané doplňky sportovní výživy. A začneme těmi vůbec nejrozšířenějšími a to jsou proteiny.

Proteiny

Proteiny, aneb doplňky výživy s vysokým obsahem bílkovin, jsou nejrozšířenější skupinou suplementů používanou mezi všemi silově i vytrvalostně zaměřenými sportovci. Bílkoviny jsou základní stavební částice svalové hmoty, bílkoviny stojí za rychlou a kvalitní regenerací, bez nadsázky lze říct, že bez dostatku bílkovin nemůže být žádný sportovec skutečně úspěšný. Jenže získat dostatek bílkovin z běžné stravy není zase tak úplně jednoduché a tak proteinové suplementy přicházejí jako příjemná alternativa. Užívat se dají hned ráno po probuzení (po dlouhé noci bez jídla je to výborná volba), v průběhu dne jako náhrada jídla, v kombinaci s rychlými sacharidy po tréninku a samozřejmě (v postupně se uvolňující variantě) před spaním.

Spalovače tuku

„Vezmu si tabletku a ráno budu mít o kilo méně!“ Tak takto to tedy nefunguje. Neexistuje spalovač tuku, který by pracoval za Vás. Samozřejmě, reklamy se Vás snaží přesvědčit o opaku, spalovat podkožní tuku budete ale pouze a jen tehdy, pokud budete mít energetický výdej energie větší než příjem. To znamená na jedné straně více fyzické aktivity (větší výdej energie), na straně druhé rozumně sestavený jídelníček (nižší příjem energie). Pokud v tuto chvíli přidáte spalovače tuku (nejlépe s obsahem kofeinu a synephrinu), úbytky na Váze budou o to významnější. Naopak ale, budete-li se stravovat ve fast foodech a budete-li mít minimum pohybu, ani sebelepší spalovač tuků Vám nepomůže.

Stimulanty

Stimulanty se používají k dosažení větší jak fyzické tak také psychické výkonnosti. Stimulanty odstraňují únavu a vyburcují k náročnějšímu tréninku. Na druhou stranu by se to se stimulanty nemělo přehánět, protože (zvlášť na některé) si tělo rádo zvyká a pokud Vám třeba v prvních dnech používání stačila u nejpoužívanějšího kofeinu jedna 200miligramová tabletka, při pravidelném dlouhodobém užívání byste zjistili, že za dva tři měsíce s Vámi už nic nedělá a musíte dávky stále a stále zvyšovat. Proto je lepší používat stimulanty v cyklech, např. jeden měsíc ano a druhý nikoli, případně je nezařazovat každý den, ale jen před náročnějšími tréninky.

Vitamíny

Na to, aby měli dostatečné množství všech vitamínů, by neměli hledět jen sportovci, ale obecně všichni lidé dbající o své zdraví. Dodat ale tělu všechny vitamíny v doporučených denních dávkách není snadné, proto je vhodné zařazovat (ideálně multivitamínové) suplementy, které v jedné tabletce dodají tělu většinou celou denní doporučenou dávku plné škály vitamínů.

Minerály

Na složení našeho organismu se podílí cca 20 různých minerálů, které tvoří celkově až 5 % hmotnosti člověka. Vzhledem k tomu ale, že téměř 30 gramů minerálů každý den tělo vyloučí, je nutné mu je prostřednictvím stravy neustále doplňovat. A zde platí stejné jako u vitamínů. V důsledku nevyrovnané stravy není snadné doplnit všechny minerály v odpovídajících dávkách a proto i zde přichází řada na multiminerálové doplňky, které zajistí, že Vám žádný z podstatných minerálů nebude chybět.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno