Domů Zdraví Nemoci Dráždivý tračník: Jaké jsou příznaky?

Dráždivý tračník: Jaké jsou příznaky?

Máte častou a nutkavou potřebu se vyprázdnit? Zvláště pak po ránu nebo v době, kdy vás čekají stresové situace? Jde o jeden z příznaků dráždivého tračníku. Jak se toto onemocnění projevuje? Jaké jsou jeho příčiny a možnosti léčby?

Dráždivý tračník patří k onemocněním tlustého střeva, které se projevuje především opakovanou potřebou navštívit toaletu. Pocity nutkavé stolice ovšem nepatří k jediným projevům tohoto onemocnění. K dalším příznakům dráždivého tračníku patří:

  • Pocity nedostatečného vyprázdnění
  • Bolesti břicha
  • Nadýmání a nadměrná plynatost
  • Vodnaté průjmy
  • Zácpa

Naopak k příznakům dráždivého tračníku nepatří přítomnost krve ve stolici, která může signalizovat mnohem závažnější onemocnění. Proto v takovém případě neváhejte vyhledat lékaře.

Příčiny a prevence dráždivého tračníku

I lékařská věda dnes už připouští, že řada chorob souvisí s naším nervovým systémem. Není tomu jinak ani v případě dráždivého tračníku. Příznaky tohoto onemocnění se zpravidla projevují při nervovém vypětí (v tlustém střevě je zvýšená koncentrace nervových vláken).

Své může způsobit i střevní infekce, popřípadě nesprávná funkce střev. Hlavní příčina je ale přikládána stresovým situacím. Je proto vhodné naučit se vyhýbat stresu a dobře ho zvládat. Správné a dokonalé vyprazdňování nám může ulehčit také vhodná strava bohatá na vlákninu (najdete ji především v zelenině, celozrnném pečivu). Důležitý je také pravidelný pohyb, dostatečný příjem tekutin a dodržování dalších zásad zdravé životosprávy.

Jak se léčí dráždivý tračník?

Jestliže vás nepříjemné příznaky dráždivého tračníku dovedou až k lékaři, může vám mj. doporučit návštěvu psychologa, který vás naučí zvládat stres, jenž je klíčovou příčinou tohoto onemocnění. V závislosti na projevech (např. průjem) můžete dostat také léky na zklidnění střev. Důležitou součástí léčby je také úprava jídelníčku, pravidelný pohyb a relaxace (například v přírodě, v bazénu, ve vířivce nebo v sauně – určitě si najdete to své).

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno