Endokrinologická dieta: zdraví škodlivý nesmysl

Snad žádná oblast lidského vědění není obestřena tolika bludy a nesmysly, jako je tomu u diet a výživy člověka. Internet je na tyhle hlouposti opravdu bohatý, neboť kdokoliv na něj dnes může napsat cokoliv, ačkoliv dané problematice třeba vůbec nerozumí. Tímto způsobem pak vzniká celá řada zdraví nebezpečných dietních paskvilů. Endokrynologická dieta je jedním z nich.

Jen na vlastní nebezpečí

Na endokrinologické dietě je špatně úplně všechno, počínaje názvem, neboť nemá s endokrinologii nic společného. Pojďme se ale společně podívat, v čem tato “dieta” spočívá a proč je určena výhradně masochistům a ne lidem, kteří se chtějí zbavit svých tukových zásob.

Podstatou endokrinologické diety je střídání mléčných, bílkovinných a zeleninových dní, kdy se každý den naše potrava skládá jen z velmi úzkého spektra potravin, navíc ve velmi malém množství. Nejenže se tedy ochuzujeme o potřebné vitamíny a minerály, neboť pestrá strava je základ, ale tělu se díky velmi malým dávkám jídla nedostává v potřebném množství ani základních živin, jako jsou bílkoviny, sacharidy a tuky. Dokážu si představit, že člověk s minimálním výdejem energie může s tímto naprosto nedostatečným přísunem potravy několik dní vegetovat a těšit se z toho, jak “hubne”, avšak kdokoliv, kdo by u toho chtěl ještě nedejbože sportovat, si vyloženě říká o kolaps z vyčerpání organismu.

Příklad jídelníčku při endokrinologické dietě

Zde je jen jeden z mnoha “doporučených” jídelníčků, podle kterých by se měl člověk při endokrinologické dietě stravovat.

1. den:
7 hodin: 250 ml mléka
10 hodin: 250 ml mléka
13 hodin: 250 ml mléka
16 hodin: 250 ml mléka
19 hodin: 250 ml mléka

2. den:
7 hodin: pribináček
10 hodin: 15 dkg tvarohu
13 hodin: 15 dkg masa
16 hodin: 15 dkg zeleniny
19 hodin: 2 vařená vejce

3. den:
7 hodin: 10 dkg ovoce
10 hodin: 10 dkg zeleniny
13 hodin: 10 dkg salámu
16 hodin: 250 ml mléka
19 hodin: 15 dkg masa

A tyto tři dny se následně opakují cca po dva týdny.

Není hubnutí, jako hubnutí

Váha při tomto stylu stravování letí dolů jako raketa. Za dva týdny 8 kilo dolů bez větších problému. Jenže těch 8 kilo nebude ani zdaleka hodnotou, o kterou se snížily naše tukové zásoby. V prvních dnech dojde k úbytku váhy v důsledku sníženého příjmu objemu potravy. Zkrátka se nám vyprázdní střeva. Následně začne tělo spotřebovávat glykogen uložený ve svalech a tělo se začne v důsledku jeho úbytku odvodňovat. A následně se naše tělo, které neví co se děje a je v šoku začne zbavovat svaloviny a pravda…zanedbatelného množství tuku.

Takže ve výsledku po super 14 denní endokrynologické dietě a 8 kilech dole můžete být rádi, když jste reálně “zhubli” tak 1kg skutečného tuku. Jako bonus se navíc můžete těšit na brzký jojo efekt, až najedete na běžnou stravu. Zaplnění střev, zavodnění, jen ty svaly už nevrátíte. Máte-li své tělo tedy alespoň trochu rádi, tak se tomuhle dobrovolnému hladovění obloukem vyhněte a nastudujte si něco o zdravé výživě. Mezi kvalitní publikace patří například “Tak co mám jíst?” od Petra Fořta a jí podobné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno