Etiketa stolování

Doma si na etiketu stolování příliš nepotrpíme. Pokud ale vyrazíme do restaurace, situace se mění. Pokud se nechcete hned dopustit závažných prohřešků proti etiketě neboli faux pas, měli byste znát alespoň základní pravidla. Proto jsme se rozhodli sepsat alespoň ty nejzákladnější pravidla etikety stolování.

Etiketa stolováníPokud nechceme ve společnosti vypadat jako burani, měli bychom znát alespoň základní pravidla etikety stolování. Mnozí gentlemani se je snaží dodržovat i doma, není to ale podmínkou. Pokud ale vyrazíme do restaurace, je situace jiná. Čím luxusnější společenskou událost nebo restauraci navštívíme, tím bychom si na dodržování těchto pravidel měli dát více záležet. To platí i v případě, čekáte-li vzácného hosta a připravujete hostinu doma. Jaká jsou nejdůležitější pravidla etikety stolování?

Etiketa stolování v restauraci

Etiketa stolování vás začne zajímat zejména ve chvíli, kdy máte v plánu navštívit luxusnější restauraci, kde si na dodržování všech pravidel potrpí jak personál, tak ostatní návštěvníci. Chyb se můžete dopustit už při vstupu do restaurace. Ačkoliv obecně platí, že žena má přednost a vstupuje první, v případě restaurace je tomu naopak. První musí vstoupit muž, aby zkontroloval, je-li v podniku bezpečno. Muž by měl před usednutím ženě přisunout židli a sám si sedá až poté, co se usadí žena. Na jaká další pravidla si dát v restauraci pozor?

Žena si má z jídelního lístku vybrat sama

Žena by si měla z jídelního lístku sama vybrat, je nezdvořilé ji něco vnucovat. Pokud budete mít přípite ve formě sektu, skleničku držte vždy za stopku a dívejte se ostatním stolujícím do očí. Pokud je na stole i látkový ubrousek, položte si jej na klín. Pokud je na stole připraveno větší množství příborů, neděste se toho. Máte-li několikachodové menu, příbory používejte od kraje. Jakmile dojíte, rozhodně nepoužívejte párátko k odstranění zbytků jídla mezi zuby. Pokud párátko přece jen potřebujete použít, zajděte si na toaletu.

Když jste v roli hostitele

Základní pravidla stolování byste měli rozhodně dodržovat i v případě, kdy jste se dostali do role hostitele a čekáte vzácnou návštěvu. Pokud někoho zvete do restaurace, musíte přijít jako první a čekat na další hosty u stolu. Host jako nejdůležitější osoba by si měla sama vybrat místo, kde chce sedět, stejně tak si má sama zvolit pokrm z jídelního lístku bez ohledu na to, jedná-li se o ženu, nebo o muže.

Ať už vyrážíte do restaurace v roli hostitele, nebo hosta, snažte se dodržovat základní pravidla etikety. Myslete na to, že žena má téměř ve všem přednost, ale do restaurace by měla vstupovat až po muži. Pokud se budete chovat galantně a mile, jistě vám vaši hosté nebo hostitelé drobné prohřešky odpustí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno