Hruboskalsko: Na malém kousku země mnoho krásných míst

Český ráj mají rádi turisté, protože krásný. Český ráj je krásný, a proto jej mají v oblibě i filmaři. Jedno s druhým souvisí. Jednou z lokací, která posloužila tvůrcům české pohádky Princ Bajaja, je Hruboskalsko. Zámek Hrubá Skála se může stát buď jenom navštívenou historickou památkou, anebo i útočištěm pro několikadenní pobyt. Ať tak nebo tak, Hruboskalsko je ideálním krajem pro nenáročnou turistiku pro celou rodinu.

Cesta do Hrubé Skály

Hrubá Skála je obec v Českém ráji, jihovýchodně od Turnova, na sever od Sobotky, západně od Rovenska pod Troskami. Má tedy ideální polohu pro volbu turistických cílů.

 1. Autem: Výhodou je, že obec leží zhruba jeden kilometr od „pětatřicítky“ spojující Jičín s Turnovem.
 2. Vlakem: Do Hrubé Skály se dá dojet vlakem (trať ze Staré Paky do Turnova),
 3. Autobusem:  Autobusem (od Liberce a Turnova, od Hradce Králové a Jičína). V létě jsou provozovány mimořádné výletní linky.

Z Hrubé Skály jsou dobře dostupná všechna turisticky zajímavá místa v okolí: hrady Trosky a Kost, město Turnov, hora Kozákov, Prachovské a Klokočské skály a další přírodní a kulturní památky.

 • Okolím Hrubé Skály vede i velké množství dobře značených cyklotras.
 • Obec je rovněž východiskem do Hruboskalského skalního města.
 • Atraktivní zámek Hrubá Skála (HS) stojí na vysoké skále v bezprostřední blízkosti obce.

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála stojí na pískovcové skále  na okraji skalního masivu ve výši asi 20 metrů. Do zámku vede kamenný most. Pro veřejnost je přístupné nádvoří a hradní vyhlídková věž, zbytek zámku slouží jako hotel.

V letní sezoně by hlavně děti mohla zaujmout akce Poznej středověk. „Nádvoří oživují rytíři, kejklíři, tanečnice, muzikanti. Jejich zajímavý program navrací zámku jeho původní charakter.V zámecké rokli se otevírá zábavný a sportovní areál, založený na klasických českých pohádkách a pohádkových postavách, které spolu s ochočenými zvířaty, soutěžemi a velmi atraktivním prostředím rokle nechají v dětech mnoho zážitků z návštěvy zámku. V části zámeckého parku je připraveno sportoviště, které nabízí například lukostřelbu, trampolínu, slaňování, přemostění a velké lanové centrum,“ uvádí se.

Zajímavosti Hruboskalska

 • Arboretum Bukovina: Na tříhektarovém svahu je k vidění na stovku vzácných stromů ze Severní Ameriky a jiných zemí. Arboretum oceňují běžní návštěvníci i odborníci z oboru. Od zámku HS po modré nebo po červené.
 • Lesní hřbitov na Hrubé Skále: Od zámku po silnici k Troskám asi 200 metrů, na rozcestí silnic do Doubravice a Borku.
 • Mariánská vyhlídka: Rozhled na Hrubou Skálu, Trosky, Kozákov, část Dračích skal a krásného okolí. Pod Mariánskou vyhlídkou se nachází symbolický horolezecký hřbitov se štítky jmen horolezců, kteří tragicky zahynuli při zdolávání skalních cest v celém světě. Po žluté značce od zámku.
 • Adamovo lože: se nachází směrem z rozcestí turistických cest na Mariánskou vyhlídku a Valdštejn (po červené nebo po žluté).
 • Věžický rybník: Skalní masivy vystupují přímo z vody. Možnost koupání. Rybník se nachází v údolí pod osadou Krčkovice.
 • Myší díra: Skalní průrva na cestě do lázní Sedmihorek.

Zlatá stezka Českého ráje

U zámku je možno napojit se na červenou značku. Cesta je zvaná jako Zlatá stezka Českého ráje. Zlatá stezka spojuje nejkrásnější části celého Českého ráje.

Směrem na severozápad od HS se na ní nachází množství vyhlídkových míst: vyhlídka Na Kapelu, vyhlídka U Lvíčka, rozhledna Hlavatice. Po necelých pěti kilometrech se dojde k hradu Valdštejnu.

Sedmikilometrovou procházkou od HS na jih a pak na východ se pohodlně dojde na zříceninu hradu Trosky, dominantu a atributu Českého ráje.

Z Turnova na Hrubou Skálu a zpět

Podstatnou část hruboskalských zajímavostí lze zhlédnout na cestě z Turnova do Turnova přes Hrubou Skálu. Průběh trasy:

 1. Turnov náměstí – Hlavatice (osamělá skála na okraji Hruboskalské plošiny. Je opatřena kovovými schody a zábradlím. Poskytuje krásný výhled na město Turnov, Ještědský hřbet, Bezděz a Ralsko.)
 2. Valdštejn (původně gotický hrad založen koncem 13. století na třech pískovcových skalách km. Na hradě stojí barokní kaple sv. Jana Nepomuckého)
 3. Zámek Hrubá Skála
 4. Lázně Sedmihorky (původní vodoléčebné a klimatické lázně. Lze nasednout na vlak do Turnova)   – nebo pěšky do Turnova.

Mohlo by vás zajímat

Český ráj: Z Malé Skály přes Kozákov do Semil

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno