Iberijský špek

Rádi si pochutnáte na kvalitních masných výrobcích? Zkuste vyměnit u nás dobře známou anglickou slaninu za iberijský špek. Jedná se o špek z kvalitního druhu černých prasat iberských. Iberijský špek se nejčastěji vyrábí a konzumuje ve Španělsku, bez problémů jej ale seženete i u nás.

Co je Iberijský špek

PrasátkoIberisjký (nebo také iberský) špek pochází z vzácného plemene vepřů. Plemeno se nazývá iberské, prasata vynikají svou černou barvou chuťové výrazným masem. Z masa iberských vepřů se nejčastěji vyrábí prvotřídní šunka, tzv. Jamón ibérico, pocházející ze Španělska. Iberský špek není příliš známým produktem ve srovnání se šunkou, vyniká však svou vysokou jakostí a výraznou nezaměnitelnou chutí. Pokud budete mít možnost tento druh špeku vyzkoušet, rozhodně dlouho neváhejte, z pultů by díky své kvalitě mohl velmi rychle zmizet.

Plemeno iberských vepřů

Plemeno iberských černých vepřů pochází z Pyrenejského ostrova. Masné výrobky, zpracované z tohoto plemene vepřů, jsou ve srovnání s jinými plemeny výraznější, trvalejší a chuť je mnohem intenzivnější. Plemeno iberských vepřů má také tlustší vrstvu tuku, proto je iberijský špek vysoký, a to bez obsahu svaloviny. Maso z černých iberských vepřů se považuje za velmi kvalitní, souvisí s tím i jejich chov – mají volný výběh a živí se žaludy.

Použití iberijského špeku

Iberijský špek se vám bude rozplývat na jazyce. Má jemnou chuť i konzistenci, proto je velmi chutný nakrájený na tenké plátky a servírovaný s čerstvým voňavým chlebem. Iberský špek, vzhledem k tomu, že je vysoký, se hodí na škvaření. Pokud máte rádi škvarky a vítáte především chuť čistého sádla bez zbytečného „pletiva“, iberský je ideální. Hodí se i pro uzení, především pro nízkoteplotní pomocí studeného kouře. Snadno pouští sádlo, pro uzení při vyšších teplotách je proto lepší obyčejný špek.

Objevte chutě španělských uzenin

Masné výrobky z iberijských prasat jsou oblíbené především na území Španělska. Pokud se vám iberijský špek díky své výrazné intenzivní chuti zalíbí, vyzkoušejte i další španělské speciality. Španělé jsou na výrobu uzenin a masných výrobků pyšní. Šunky, sušená masa, různé druhy klobás, chorizo a další typicky španělské produkty se budou na sváteční tabuli vyjímat.

Věříme, že jsme vás výše uvedenými slovy nalákali a že brzy kvalitní iberiský špek sami ochutnáte. Ať už se rozhodnete pro škvaření sádla nebo pro uzení kouřem, budete ve výsledku chválit jedinečnou chuť, na kterou v našich končinách nejsme zvyklí. Není vepř jako vepř a u černých vepřů iberských to platí dvojnásob.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno