Jak dlouho péct kuře

Rádi byste strávníkům servírovali výhradně báječně šťavnaté, a přitom perfektně propečené kuře, ale nejste si jistí, jak na to? Na otázku ´jak dlouho péct kuře´ není vždy jednoznačná odpověď – záleží to totiž na mnoha faktorech.

Správně připravené domácí kuře se hravě vyrovná tomu z venkovního grilu. Navíc při jeho přípravě ušetříte – jakmile se naučíte správný postup, můžete si být jistí, že už se vám nikdy nedopečený nebo naopak přepečený nepodarek nepovede.

Jak dlouho péct kuře

Čerstvé nebo mražené? Je to skoro jedno…

Samozřejmě, že čerstvé maso je vždy nejlepší. Ale máte-li doma jen mražené, nic se neděje. Stačí jeho šťavnatost nepokazit nevhodným rozmrazováním. To by mělo vždy probíhat při nižších teplotách a delší dobu. Dáte-li kuře přes noc do ledničky, bude ráno perfektní. V žádné případě se nesnažte proces urychlit teplou vodou, mikrovlnkou nebo podobnými prostředky. Maso pak ztratí většinu šťávy a zůstane zcela bez chuti.

Kuře křupavé ze všech stran? Stačí malý trik

Je to už skoro tradice – kuře se zespoda vždy trochu máčí ve vlastní šťávě, takže si o křupavé kůžičce na spodních stranách stehen můžeme nechat jednom zdát. Ale vzdáte-li se pečení v klasickém pekáči, nemusí tomu tak být. Kuře jednoduše posaďte „za biskupa“ na bábovkovou formu. Pod kůži prsou vložte několik tenkých plátků másla a celé kuře osolte a okořeňte, jak je třeba.

Péct se takto dá i kuře s nádivkou. Pak mu však před pečením dobře svažte nohy k sobě, aby náplň nepřetekla. Bábovkovou formu postavte na plech a vložte do trouby. Bude se opékat ze všech stran, takže ho není během pečení třeba otáčet.

Další možností je také pečení kuřete na roštu, vloženém do hlubšího pekáčku. Ani v takovém případě nenasaje vlhkost odspodu, efekt grilování však bude částečně potlačen. V každém případě ho vždy pokládejte hřbetem dolů. Na prsou se totiž nachází velké množství masa, které k dobrému propečení potřebuje dostatek času a vyšší teplotu.

Jak dlouho péct kuře?

Mnohem lepší je péct maso krátce a intenzivně, než naopak. Pomalé pečení se hodí pro husu nebo pro kachnu, ale ne pro málo tučné kuřecí maso. Nejdříve rozpalte troubu na 180 °C. Kuře vložte až do zahřáté trouby a pečte 45 minut. Na posledních 15-20 minut zvyšte teplotu na 210 °C a dovolte kůži, aby se dobře propekla a získala křupavost.

Jestliže během pečení nebudete troubu otvírat, kůže sama pustí dost šťávy a kuře nebude vysušené. Naopak po otevření trouby teplota uvnitř klesne, a kuře se tak nebude po nějakou dobu péct, ale pouze dusit.

A jak poznat, že je kuře hotové? Pokud nemáte doma kuchyňský teploměr, pomozte si ostrou jehlou (třeba grilovací). Tou píchněte do blízkosti některého velkého kloubu. Pokud je tekutina, která poté vyteče, dokonale čirá, je hotovo a můžete servírovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno