Jak dlouho péct sekanou

Vypadá to jako opravdová věda – ale není. Naučíme vás, jak dlouho péct sekanou, aby byla opravdu měkká, šťavnatá a zkrátka co nejlepší. Začneme vlastním mletým masem a skončíme nezbytnou ochranou předtím, aby nám sekaná nepopraskala.

Základní recept na sekanou opravdu není složitý – potřebujete kromě mletého masa jen majoránku, pepř, sůl, česnek, pečivo, cibuli a vajíčko. A jak si s tím vším poradit?

Jak dlouho péct sekanou

Mějte na paměti, že sekaná se peče poměrně dlouho a bylo by tedy škoda tento báječný produkt zkazit špatným postupem. Pro začátek si však na její přípravu vyhraďte dostatek času. Vždyť v troubě si musí pobýt 45-60 minut, takže na to myslete!

Základem by mělo být opravdu domácí mleté maso, kupte si vepřové plecko (lze k němu přidat třeba i kousek kuřecího nebo králičího), posolte a umelte nahrubo, sůl se už v tomto okamžiku stará o to, aby maso krásně zvláčnělo a drželo pohromadě. Zapomeňte na mletí cibule – zhořkla by a výsledek by opravdu nestál za nic.

Jakmile máte umleto, zapracujete do masa veškeré koření a několikrát s ním udeřte o pracovní desku – podobně jako při přípravě masa do hamburgeru. Opět to pomůže soudržnosti. Ještě předtím naložte housky do mléka a teď je vymačkejte (ne příliš) a přidejte k sekané. Opět společně semelte, tentokrát už najemno, přidejte prolisovaný česnek a najemno nakrájenou cibuli a teprv na závěr vmíchejte vajíčko. Dělejte to raději postupně, aby nebyla sekaná moc řídká.

Nezapomeňte, že by sekaná neměla pod vašima rukama strávit nikdy víc než dvě minuty, teplo totiž odděluje tuk od masa a ten se poté vypeče, což nechceme. A pokud se vám náhodou při míchání povede trefit konzistenci masa příliš řídkou, zapomeňte na zahušťování a raději ji vyklopte do formy na chlebíček (vymazané). Nebojte se, maso se při pečení od stěn oddělí a vy vyklopíte nádherné dílo.

Sekanou zbývá upéct

Jakmile sekanou vytvarujete do podlouhlého bochánku, soustřeďte se na ochranu povrchu před popraskáním. Poklaďte ho slaninou nebo ho zabalte do vepřové síťky a během pečení sekanou pravidelně podlévejte výpekem. Upéct ji trvá asi 45-60 minut, podle velikosti a zejména tloušťky masa. Čím silnější průměr máte, tím déle se sekaná bude péct. Je to jednoduché.

Náš tip: do sekané můžete přidat na kostky nakrájenou slaninu, kostky sýra, doměkka uvařenou a rozemletou kapustu apod. Nikdy ovšem nepřidávejte oblíbenou sodu nebo prášek na pečení, aby si maso udrželo šťavnatost. Správně zpracovaný recept to nepotřebuje – ovšem nesmíte se spokojit s pouhým rychlým promícháním surovin ze supermarketu. Cibulku je pak ideální osmahnout na troše sádla.

A co se šťávou, kterou sekaná pustí? Zahustíte ji jíškou, provařte a máte geniální omáčku k masu!

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno