Jak dlouho péct vepřové maso

Na otázku, jak dlouho péct vepřové maso, má snad každý jinou odpověď. Někdo peče pomalu a dlouho, jiný rychleji a kratší dobu. Záleží také na tom, jak hodně propečené maso máme rádi a v neposlední řadě také na tom, jaký druh vepřového pečeme.

Například panenka, pokud není uvnitř ještě růžová, je téměř nepoživatelná. Jak se říká, je suchá jako cesta. Přesto spousta lidí dělá tuto chybu stále a pak se diví, že jim pokrm nechutná a už nechtějí mít s panenkou nic společného. Totéž platí i o  dalším libovém kusu masa, a tím je vepřová pečeně. Tučnější kousky jako je krkovička, kýta nebo bůček, takovou pozornost nevyžadují a téměř vždy se povedou upéct doměkka a přesto jsou šťavnaté. Jsou ale tučnější a tím více kalorické, takže záleží jen na nás, jakou variantu masa zvolíme.

V zásadě platí, že 1 kilogram masa pečeme běžným způsobem asi hodinu a půl při 120-150 °C. Pokud zvolíme metodu pomalého pečení, maso vložíme do trouby vyhřáté na 70-90 °C a pečeme bez podlévání a kontrolování několik hodin, ale klidně i do rána. Před podáváním odklopíme víko a zvýšíme na pár minut tepl, aby bylo otumaso z vrchu pěkně opečené.

Zabijačkový pekáč

Tento pekáč se tradičně připravuje k večeři o zabíjačkovém dni. Obsahuje různé odřezky masa s kostí i bez, tučné i libové, nasekaná žebírka a podobně, řezník je vždy postupně odkládá, jak bourá a kostí maso. Je to také maso od rány, které se nejdříve kazí a proto se musí rychle spotřebovat.

Co ještě vědět

Můžeme si jej samozřejmě také cíleně nakombinovat při nákupu v řeznictví nebo použít například jen krkovičku rozřezanou na malé kousky. Doporučujeme ale zajít opravdu do osvědčeného řeznictví, kde zakoupíme čerstvě bourané maso. A  čím víc rozmanité je, tím lépe. Vyhovíme tak chuti všech strávníků, někdo rád libové, někdo prorostlejší a někdo zase miluje okusování masa z kostí.

Ingredience:

 • 2 kg různých kousků masa s kostí i bez
 • 2 cibule
 • 6 stroužků česneku
 • pepř, kmín, červená paprika
 • sůl

Postup:

 1. Maso nakrájíme na stejnoměrné kousky. Žebírka rozdělíme na menší části. Menší části kostí u masa ponecháváme, dodají šťávě sílu.
 2. Cibuli nakrájíme na drobno, česnek na plátky.
 3. Maso, cibuli a česnek vložíme do velké mísy nebo přímo do pekáče, posypeme solí a kořením a důkladně promícháme rukama, aby se maso stejnoměrně obalilo.
 4. Zakrytý pekáč dáme do trouby vyhřáté na 120 °C a upečeme. V průběhu pečení můžeme mírně podlévat vodou a maso obracet (promíchávat), aby se opeklo ze všech stran. V pekáči by však nemělo být moc tekutiny, aby se maso peklo a nedusilo. Čerstvé maso pustí dost vlastní šťávy.
 5. Ke konci pečení, když už je maso měkké, pekáč odkryjeme a necháme maso zčervenat.
 6. Podáváme s čerstvým chlebem a kyselou okurkou. Můžeme přidat i talířek s nakrájenou cibulí a česnekem na tenké plátky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno