Domů Zdravé recepty Maso Tatarský biftek – originál recept

Tatarský biftek – originál recept

Tatarský biftek patří i dnes mezi oblíbené delikatesy. Ačkoliv se tatarský biftek podává a připravuje na mnoho způsobů, originální recept je jen jeden, navíc patří k těm jednodušším.

O tzv. tataráku se kolují nejrůznější legendy. Rozšířená je legenda o původu názvu tohoto pokrmu. Podle ní získal tatarský biftek své jméno po Tatarech, kteří při nájezdech nosívali v pytlíku kus syrového masa. Při rychlé a divoké jízdě na koni se maso rozklepalo a vznikl pokrm, podobný tataráku. V současné době můžeme v restauračních zařízeních narazit na nejrůznější variace tatarského bifteku. Stejně tak jsou i snahy připravovat biftek v domácích podmínkách, díky vysoké ceně za hovězí však bývá maso nahrazeno lososem, brambory, řepou apod. Takový pokrm má však s originálním tatarákem pramálo společného. Pojďme se podívat, jak si originální tatarský biftek připravit doma.

Maso je základ

Pokud chcete připravit chutný tatarský biftek podle originálního receptu, budete muset investovat do kusu kvalitního hovězího masa. Žádné jiné druhy masa nejsou pro přípravu tataráku vhodné. Vzhledem k tomu, že tatarský biftek je pokrmem ze syrového masa, je třeba dbát zvýšenou pozornost při výběru a zohlednit i stáří a původ masa. Tatarský biftek by se měl připravovat z pravé hovězí svíčkové, eventuálně lze využít i svíčkovou falešnou, tj. kýta nebo kulatá plec.

Příprava tatarského bifteku

Podle originálního receptu na tatarský biftek nebudeme mnoho ingrediencí potřebovat. Je třeba pracovat především s hovězím masem, které se může buď škrábat, nebo namlít v mlýnku. Ačkoliv je škrábání masa pracnější, výsledek je lepší, jelikož při škrábání lze současně odstraňovat blanky a připravit jemnou strukturu masa. K bifteku se přidává jen trocha soli, pepře a nadrobno nakrájená cibulka. Tím je originální tatarák hotový, každý si jej pak může dochutit podle vlastního uvážení. Doprostřed tataráku se udělá důlek a do něj se vyklepne žloutek. Při konzumaci by měly být na stole další ingredience pro případné dochucení, a to alespoň horčice, kečup, worcesterová omáčka a koření.

Podává se s topinkami

Dobře připravený a ochucený tatarský biftek je opravdovou lahůdkou. Chuť pokrmu lze vylepšit i dobrou přípravou přílohy, tj. topinek. Tatarák se podává zpravidla s topinkami, které by měly být mastné. Proto doporučujeme jejich přípravu na sádle, oleje nejsou vhodné. Ačkoliv jsou suché topinky bez použití oleje zdravější alternativou, pro konzumaci s tatarským biftekem se nehodí. Tuk je totiž nositelem chuti a výraz masa a dalších ingrediencí krásně zvýrazní.

Tatarský biftek si může připravit každý i v domácím prostředí. Je však třeba si uvědomit, že vzhledem k vysoké ceně kvalitního masa jde o poměrně drahý pokrm, na surovinách však rozhodně nešetřete. Nejen, že by tatarák nemusel dobře chutnat, mohli byste také hazardovat se svým zdravím.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno