Domů Zdravé recepty Zeleninové recepty Jak dlouho vařit červenou řepu

Jak dlouho vařit červenou řepu

Jde o kořenovou zeleninu, se kterou si v kuchyni zpravidla příliš nerozumíme. To je ale škoda, obsahuje totiž spoustu vitamínů a minerálů a její příprava nedá téměř žádnou práci! Ukážeme vám, jak dlouho vařit červenou řepu, aby byla skutečně tip top!

Nejlépe chutnají mladé bulvy, i při nákupu v obchodech se tedy řiďte zejména velikostí. Nesmí být svraskalé, příliš znečištěné hlínou, příliš měkké a samozřejmě ani s počínajícím povlakem bílé nebo šedivé plísně. Naopak dokonalá kulatost není třeba, červená řepa může být klidně i šišatá, a na chutí jí to přitom nijak neubírá. Ještě lepší je nákup této suroviny u specializovaných zahrádkářů. Ti totiž nejlépe vědí, jak řepu před prodejem skladovat a především, jak ji sklízet! Dobře sklizená červená řepa totiž na sobě musí mít alespoň 5 cm stonků! A proč? Pomůže vám to právě při vaření.

Jak dlouho vařit červenou řepu

Jak dlouho vařit červenou řepu

Aby si řepa zachovala co nejvíce vitamínů, minerálů a dalších cenných látek, vařte ji vždy v celku. Slupku pouze očistěte kartáčkem. Jsou-li na ní listy, zkraťte jejich stonky na již zmíněných 5 cm. Je to důležité, jsou-li listy odstraněny zcela, uniká tímto místem při vaření z řepy chutná šťáva. Uvařená zelenina je pak vodnatá a zdaleka ne tak chutná, jak by měla být.

Očištěnou řepu vložte do hrnce, přelijte studenou vodou a přiveďte k varu. Opět jde o důležitý krok, který zabrání šokovým změnám struktury bulvy. Vařte 35-45 minut podle velikosti řepy. Přesvědčte se, zda je řepa měkká (nejlépe to jde špejlí) a pak okamžitě ukončete var.

Řepu vyndejte a rychle zchlaďte v hrnci se studenou vodou. Díky tomu se dužina nepřevaří a slupka půjde lehce oloupat. Dokonce tak lehce, že vám na to budou stačit jen vaše vlastní prsty. A nebojte se, uvařená řepa už tolik nebarví, takže ruce si pak snadno vydrhnete dočista.

Náš tip: Vodu po vaření červené řepy nevylévejte, nechte ji vychladnout a použijte jako zálivku na květiny. Obsahuje množství cenných minerálů, které vaše interiérové i venkovní rosliny zcela jistě ocení.

Nakrájíme a servírujeme

Takto uvařená červená řepa má mnoho dalších využití. Přihoďte ji třeba do boršče a kochejte se tím, jak krásně křupavá a přitom šťavnatá zůstala. Pokrájejte ji na tenké plátky,osolte a opřete, doplňte mozarellou a bazalkou a získáte skvělý středomořský salát! A skvělé chutná i prostě jen tak.

Nastrouhejte ji do pomazánky nebo i do polévky či salátu. I malá porce řepy dodá celému pokrmu množství zdravotně prospěšných účinků navíc. A v neposlední řadě můžete takovou řepu použít i k přípravě dětských příkrmů, které nejmenším členům rodiny zaručeně zachutnají. V lednici vydrží uvařená řepa bez obtíží i čtyři dny, stačí ji uložit do krabičky nebo alespoň do mikrotenového sáčku.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno