Zeleninová obloha k masu

Pokud chcete i vy udělat něco pro své zdraví, naučte se i některé netradiční postupy. Dobrým začátkem bude zeleninová obloha k masu, která celý oběd odlehčí. Pokud se nebojíte otestovat svou pevnou vůli, vyzkoušet nové recepty a svěřit se do rukou skutečných odborníkům na výživu, pak rozhodně jděte do toho.

Je třeba si říct, že zeleninová obloha k masu patří mezi poměrně rozporuplné součásti české gastronomie. Někteří ji označují dokonce i za rakovinu nebo největší omyl gastronomie. Ovšem její úloha nemusí být tak černá, jak vypadá.

Proč si vlastně oblohu dopřát

Když se podíváte na svůj talíř se steakem a brambory, nejspíš uznáte, že nebude příliš zdravý. Chutný rozhodně ano, ovšem tak nějak mu něco chybí. A zeleninová obloha vám prozradí co – dostatek vitamínů. To je to, co je třeba. Takže pokud si přidáte ještě trochu paprik, rajčat nebo třeba fazolových lusků, rozhodně nešlápnete vedle.

Kontroverze oblohy k masu

Pokud se ovšem podíváme do českých restaurací, pak takto velký výběr obvykle na menu nebývá. Zeleninová obloha se dost často omezuje jen na sterilovanou zeleninu nebo trochu čerstvé petržele se salátem, to samo o sobě však gastronomickou hodnotu jídla určitě pozvednout nemůže (i když tu výživovou určitě ano).

Jak na správnou přípravu

Pokud tedy chcete jít s dobou, pak se rozhodně neomezujte jen na trochu neupravené syrové zeleniny. Naopak. Měli byste věnovat čas přípravě, aby stál výsledek za to. Rajčata se například vyplatí trochu opéct a zakápnout olivovým olejem. Nebo můžete nakrájet salát, ovšem vybírejte z více druhů a nezapomeňte na chutnou zálivku. A skvělé jsou také fazolové lusky. Ty mladé se totiž počítají opravdu jako zelenina a ne jako luštěniny. Aby byl výsledek perfektní, nebojte se je opéct na několika kouscích slaniny nebo na kousku špeku. Uvidíte, že si zeleninu v této podobě všichni zamilují.

Na co si dát pozor

Vždy však dbejte na to, aby zeleninová obloha maximálně ladila s charakterem podávaného jídla. Pozor si dejte především na nejrůznější kyselé zálivky, které by nemusely jídlo pozdvihnout tak, jak si nejspíš představujete. A ve hře je bohužel i obávané překyselení žaludku.

Tipy na odlehčený jídelníček

Ale jen maso se zeleninou samozřejmě jako základ každodenního jídelníčku nestačí. Podívejte se na další možné varianty vašeho denního menu:

Snídaně

  • špaldový chléb s lučinou, doplněný vejcem natvrdo
  • zapečená omeleta se šunkou a sýrem

Dopolední svačina

  • bílý jogurt s kousky čerstvé broskve a skořicí
  • salát z nastrouhaného celeru, jablek a fíků

Oběd

  • polévka ze zeleniny a červené čočky s kousky šmakouna
  • celerová tortilla s prsíčky a zeleninou

Odpolední svačina

  • celerová pomazánka s křehkými chlebíčky
  • celozrnná bagetka s kozím sýrem a listovým salátem

Večeře

  • kuřecí prsa se zelenými fazolkami
  • tuňák s brokolicí

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno