Kapusta na husto

Chcete si dopřát chutný oběd jako od maminky? Pak vám určitě přijde k chuti kapusta na husto, připravená přesně podle tradičního receptu jen s minimem nutných ingrediencí a kvalitní uzeninou.

Dříve šlo o jednoduché a velmi rychle hotové jídlo, které dokázalo v malém množství zasytit velké množství strávníků. Jeho příprava není těžká, a pokud ho navíc vyšperkujete dobrou klobásou, budou se všichni jedlíci olizovat až za ušima, na to se spolehněte.

Jak se kapusta dušená na husto připravuje

Zatímco některá jídla potřebovala pro úspěšnou realizaci starou dobrou pec s teplem vyhřívanými pláty, tohle jídlo připravíte v hrnci. Budete potřebovat nějaký větší – a samozřejmě sporák. Nic jiného už ale ne.

Ingredience

  • jedna hlávka kapusty

  • čtyři stroužky česneku

  • tři lžíce oleje

  • tři šunkové klobásy

  • jeden litr zeleninového vývaru

  • šest středních brambor

  • jedna cibule

  • špetka soli a pepře

Na co si dát pozor

Dbejte na to, aby byly všechny vstupní suroviny co nejkvalitnější. Zejména tři šunkové klobásy musí být opravdu z poctivé uzeniny. A jeden litr zeleninového vývaru použijte nejlépe domácí, ten z kostky se sice hodí také, ale nebude to ono.

Jak na samotno přípravu kapusty nahusto

Nejdříve si nakrájejte cibuli na kostky a zpěňte ji na oleji. Do pánve přijdou tři lžíce oleje, více opravdu není třeba. Mezitím hlávku kapusty omyjte, rozčtvrťte a následně nakrájejte na nudličky. Čím menší budou, tím rychleji bude jídlo hotové.

Přidejte je do hrnce a podlijte vývarem. V této fázi přijde ke slovu ještě šest středních brambor. Ty oloupejte, nakrájejte na kostky a přihoďte do hrnce. Vše promíchejte a duste doměkka.

Klobása přijde až nakonec

Podle chuti přidejte špetku soli a pepře a nakonec i čtyři stroužky česneku, které jste předtím prolisovali nebo nakrájeli nadrobno. Samotná šunková klobása pak může do kapusty přijít jen tak, nakrájená na kostičky, nebo ji můžete předem opéct na troše sádla nebo tuku. Dáte tak kapustě připravované nahusto další rozměr chuti. A to se rozhodně počítá

S čím tento pokrm servírovat

Jakmile máte hotovo, zbývá jen rozhodnout, co budete podávat jako přílohu. Standardně se tato kapusta podávala s čerstvým pečivem, tedy nejlépe s chlebem nebo rohlíky. Ovšem sáhnout můžete i po bramborách nebo třeba zeleninové příloze. To záleží jen a jen na vás.

Tipy na vylepšení receptu

A jak této jednoduché receptuře přidat něco navíc? Například místo obyčejného česneku použijte ten medvědí nebo jiný, který najdete na zahrádce. Ale dejte pozor, snese obvykle jen krátkou tepelnou úpravu, delším varem byste ho spolehlivě zničili. Do kapusty můžete také zamíchat trochu smetany a tím celý pokrm zjemnit. Nezapomeňte však vše poté opět podle chuti dosolit a dopepřit. Uvidíte, že se strávníkům zavděčíte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno