Domů Zdravé recepty Zeleninové recepty Jak zavařit kedlubnové zelí

Jak zavařit kedlubnové zelí

Nápadů na chutné, zdravé a rychlé přílohy nejenom z kedlubnů není nikdy dost. Dnes jsme se podívali na to, jak zavařit kedlubnové zelí. Přinášíme vám samozřejmě dobrý recept a k tomu spoustu dobrých rad. Tak zaběhněte na zahradu pro pár kedlubnů a užijte si tuhle dobrotu!


Nečekejte, že do sklenice natlačíte kompletní recept včetně dochucení apod., který stačí později jen ohřát a sníst. Mnohem jistější je náš postup, který pouze uchová nastrouhané kedlubny, lehce je tepelně zpracuje a nakonec nechá jen na vaší fantazii jak a čím je dochutíte. Postup i použití jsou podobné jako u nakládaného hlávkového zelí. Nejpracnější je přitom oloupání a nastrouhání kedlubnů. Všechno ostatní už potom půjde samo.

Kedlubnové zelí – ingredience:

  • mladé kedlubny, nejméně jedno kilo

na nálev: *

  • 250 ml 8% octa
  • 50 gramů cukru
  • 25 gramů soli

*Suroviny na nálev jsou na jeden litr vody, podle potřeby je samozřejmě možné vodu i ingredience přidávat.

Kedlubnové zelí – postup:

Mladé kedlubny nejdříve omyjte a oloupejte. Pokud jste zvyklí měkkou slupku v horní části neloupat, pak tentokrát udělejte výjimku. Kedlubnové zelí tak bude po zavaření rovnoměrně vláčné.

Oloupané kedlubny nakrájíme na čtvrtiny (nepovinný krok, ovšem lepší pro následnou přípravu) a nestrouháme je na nudličky na hrubé straně struhadla. Ovšem syrové je nakládat nemůžeme. Zůstaly by tvrdé, a navíc by byla sklenice náchylnější k výskytu patogenních mikroorganismů. Nastrouhané kedlubny proto povaříme v osolené vodě – na jeden litr nám bude stačit malá lžička soli. Zeleninu vkládáme do vroucí vody a ponecháme ji tam asi pět minut. Poté okamžitě přecedíme a necháme dobře okapat na sítku.

Mezitím si připravíme sklenice. Volíme spíše menší, max do 0,7 litru. Vymyjeme je horkou vodou (včetně víčka) a necháme oschnout na čisté utěrce. Následně do sklenic plníme ovařené kedlubny. Připravíme si také nálev – vodu s cukrem a solí svaříme a ještě horkým nálevem přeléváme kedlubny. Pozor, neměl by sahat až těsně pod okraj víčka – mnohem lepší je nechat pod ním asi půlcentimetrovou mezeru.

Sklenice dobře uzavřeme a vložíme do zavařovacího hrnce nebo do trouby. Zalijeme horkou vodou do poloviny a sterilujeme asi 20 minut při 180 °C. Po zavaření ihned vyjmeme z hrnce a položíme na utěrku víčkem dolů. A o tom, že je zelí správně zavařené, se přesvědčíme snadno. Stačí na vychladlé víčko poklepat nehtem nebo třeba příborovým nožem. Pokud vydá dutý zvuk, je vše v pořádku a můžeme sklenice uložit do spíše.

Jestliže se nám cokoliv nepozdává, uložíme takto zavařené kedlubnové zelí do lednice a spotřebujeme ho co nejdříve. Stačí ho vhodit do hrnce, podlít malým množstvím vody a přidat libovolné koření.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno