Lilek po ukrajinsku

Lilek patří mezi lehkou letní zeleninu, která přijde vhod v jakémkoliv menu. Připravte si lahodný a rychlý lilek po ukrajinsku a zjistěte, jaké chutě mu dokáže dodat tato exotická kuchyně.

Pokud připravujeme lilek, bývá to většinou na pánvi. Tam se ovšem musíme potýkat s jeho nacucaností olejem nebo jistou houbovitostí, která doprovází jeho nesprávnou přípravu. A co si s tím tedy počít? Vyzkoušet osvědčený recept z kuchyně ukrajinských babiček.

Budete potřebovat jen lilek a trochu zeleniny

Pro začátek opečte lilek nasucho, aby se zbavil své původní struktury. To lze udělat velmi snadno. Stačí ho nakrájet asi na půlcentimetrová kolečka a rozložit na pečicí papír. Poté vložte do rozpálené trouby a teplo už za vás udělá vše potřebné. Troubu je hodné rozpálit asi na 200 °C.

Jakmile bude lilek hotový, pokračujte s rajčaty

Příprava lilku je ovšem teprve prvním krokem. A co tedy dělat dál? Teď najděte vhodná rajčata. Kritérium pro výběr je jednoduché – nakrájené kolečko by mělo být stejně velké jako lilek. Jinak vám nebude váš lilek po ukrajinsku držet pohromadě.

Zbývá ještě udělat dipovou čepičku

Lilek s rajčetem servírujte na talíři. Poté rozmíchejte v majonéze česnek nebo nadrobno nakrájenou cibuli a na každé kolečko lilku dejte jednu lžíci. A takto už máte vlastně hotovo. Pokud chcete servírovaný lilek po ukrajinsku ještě vylepšit, pak ho posypte čerstvým oreganem.

S jakou přílohou lilek připravovaný po ukrajinsku nejlépe servírovat

Možností je opravdu hodně. Ale pokud ho chcete konzumovat jako lehkou letní večeři, pak vám jednoznačně doporučujeme čerstvé pečivo. Nejlepší je bílé, ale určitě neuděláte chybu asi s chia bochníkem, celozrnnými bagetami apod. Jednoduše si servírovanou přílohu přizpůsobte své chuti.

Pokud však chcete opravdu vydatnou přílohu, pak vsaďte na zeleninový salát, prosypávaný ještě balkánským sýrem či fetou. To už je ale spíš tip na vydatný oběd.

Jak lilek upečený po ukrajinsku ještě vylepšit

Jde o poměrně jednoduchý pokrm, který však může mít množství různých úprav. A na jaké se vyplatí vsadit? Pokud pečete lilek nasucho v troubě, pak na poslední pět minut posypte jeho kolečka čedarem nebo jiným chuťově výrazným sýrem. Bud ještě o něco lahodnější.

Pro lepší chuťovou nuanci ještě můžete přidat čerstvě mletý pepř, případně olej s podrceným tymiánem a oreganem. Dávkujte ho však opatrně, lilek má tendenci do sebe veškeré tekutiny nasávat a chutná poté houbovitě.

Vše vylepšíte ještě správným odležením

Chcete, aby byl lilek báječně pevný a s křupavou kůrkou? Pak ho ještě před samotným pečením posolte a nechte odležet na teplém místě. Do 15 minut se na jeho povrchu objeví kapičky vody. Ty osušte papírovou utěrkou a dále postupujte podle našeho receptu. Uvidíte, že výsledek bude ještě lepší než předtím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno