Květák v horkovzdušné fritéze

Květák patří mezi zdravé potraviny. Pokud jej ale obalíme v trojobalu a smažíme ve vysoké vrstvě oleje, převažují spíše negativa nad pozitivy. Smažený květák je kalorický pokrm, který se skládá hlavně z tuků a sacharidů. Pokud na tuto variantu ale nedáte dopustit a nedovedete si ji odepřít, můžete vyzkoušet zdravější variantu. Květák v horkovzdušné fritéze vyžaduje mnohem méně tuku a přitom chutná skvěle. Zde je návod, jak si připravit klasický květák v trojobalu, ale také jiné varianty pečeného květáku.

Výběr květáku v obchodě

Za své peníze se vždycky snažte vybrat to nejlepší. Kvalitní květák by měl být bez jakýchkoli skvrn nebo promáčklých míst. Růžičky jsou pevné a uspořádané. Listy jsou pevné, nikoli zvadlé a mají zelenou barvu. Může vás překvapit, jak je květák na svou malou velikost těžký – a to je dobře. Jeho barva by měla být krémově bílá. Květák má svěží vůni, nikoli příliš výraznou.

Květák

Krájení květáku

Při vaření květáku se nikdy nevyhnete jeho krájení. Je dobré vědět, jak na to. V první řadě je třeba oddělit všechny listy. Teprve poté květák omyjeme. Usušíme papírovými utěrkami a můžete začít s krájením. Zcela logicky začínáme s odkrojením košťálu (stopky). Odřízněte jen tak, aby byl povrch zarovnaný – právě na tu stranu, kde byl košťál, totiž květák postavíme na velké prkýnko. Rozpůlíme jej. Teprve nyní je třeba zbavit se veškerého tvrdého košťálu. Nyní už je snadné odřezat jednotlivé růžičky.

Využití košťálu z květáku

Nemusíte jej vyhazovat, můžete jej vyvařit v polévce. Protože je ale příliš dřevnatý, není moc chutný. Kuchaři jej používají na přípravu květákového prášku – květák se nakrájí na tenké plátky a usuší v sušičce či troubě. Následně se rozemele a používá se jako doplněk různých pokrmů – do polévek, dušených pokrmů, dipů apod. Taktéž listy je možné konzumovat. Zprudka je opečte na oleji a podávejte jako křupavý element v jídle.

Květák

Květák v trojobalu v horkovzdušné fritéze

Budeme potřebovat jednu hlávku květáku (hmotnost růžiček je po okrájení od košťálu cca 400 g), 2 vejce, mouku a strouhanku dle potřeby. Potřebovat budete také olej, který zajistí to, že se trojobal vypeče dozlatova. Takže ani květák v trojobalu v horkovzdušné fritéze nelze považovat za zdravý pokrm, nicméně je zdravější, než ten klasicky smažený v oleji. Květák nakrájejte na růžičky a ty povařte do poloměkka v osolené vodě. Ochutnejte, zda je květák po uvaření dostatečně slaný. Pokud ne, dosolte jej. Pak jej obalte v mouce, vejcích a nakonec ve strouhance. Naskládejte je v jedné vrstvě do horkovzdušné fritézy. Nastavte ji na 200 °C a pečte 10 až 15 minut dozlatova.

Křupavý květák „naháč“

Menší hlávku květáku rozeberte na růžičky. V malé misce smíchejte koření: ¼ lžičky mleté kurkumy, ½ lžičky uzené papriky (mleté), ½ lžičky soli a ¼ lžičky mletého černého pepře. Květák postříkejte olivovým olejem (nepřeháníme to, na jednu hlávku vystačí asi 1 lžíce olivového oleje). Poté jej posypte kořením. Dejte do horkovzdušné fritézy, kterou nastavte na 200 °C a dobu asi 15 minut. Každé 3 minuty otáčejte.

  • Místo výše uvedené směsi si můžete připravit trochu jinou kořenící směs: 1 lžička hrubozrnné soli, ½ lžičky uzené papriky, ½ lžičky kurkumy, ½ lžičky kmínu, ½ lžičky mletého hořčičného semínka, ½ lžičky oregana, ½ lžičky cibulového prášku, ½ lžičky česnekového prášku, ½ lžičky černého pepře.
  • Další nápad na kořenící směs: ½ lžičky chilli koření, ½ lžičku kmínu, ½ lžičky uzené papriky, ½ lžičku sušeného česneku, ½ lžičky soli, ¼ lžičky pepře. Po upečení zastříkněte květák limetkovou šťávou.
  • S kořením je možné experimentovat. Můžete využít různé druhy kořenících směsí, které vám chutnají.
  • Květák můžete okořenit pouze solí a pepřem a poté ho (ještě horký) zasypte strouhaným sýrem dle své chuti. Vegani mohou místo sýra použít lahůdkové droždí.

Květák

Květák v Buffalo omáčce

Zatímco v Americe si ji můžete koupit na každém rohu, u nás ji najdete jen ve vybraných obchodech. Naštěstí je možné si Buffalo omáčku vyrobit doma. Do hrnce dejte svařit 100 ml pikantní chilli omáčky (např. sriracha), 20 g másla, 30 g cukru krupice, 1 lžičku sušeného česneku a 1 lžičku sušené cibule. Vařte, dokud směs nezhoustne. Buffalo omáčka se dá použít ke kuřecím křidýlkům, grilovanému masu, nebo právě na květák.

Květák nakrájejte na kousky o velikosti sousta. Do velké mísy dejte připravenou Buffalo omáčku, 2 lžíce olivového oleje, 1 stroužek česneku (utřeného), ½ lžičky soli. Poté přimíchejte také nakrájený květák. Všechny kousky by měly být obalené směsí. V jedné vrstvě je vložíme do horkovzdušné fritézy a pečeme na 190 °C asi 12 minut. Upečený květák by měl být uvnitř měkký.

Smažený květák

Citronový květák z trouby

Květák nakrájejte na růžičky. V malé misce smíchejte 3 lžíce olivového oleje a 2 lžičky citronové šťávy. Touto směsí přelijte růžičky květáku a důkladně promíchejte. V jiné misce smíchejte koření: ¾ lžičky uzené papriky, ½ lžičky česnekového koření, ½ lžičky soli, ¼ lžičky pepře. Tuto směs vmíchejte do květáku a pořádně promíchejte, ať se květák rovnoměrně obalí směsí. Vložte do horkovzdušné fritézy. Nastavte na 190 °C a pečte asi 10 minut. Každé tři minuty protřepejte a otočte. Pečeme pouze v jedné vrstvě.

  • Pokud máte rádi parmazán, můžete do kořenící směsi přitat 1 stroužek utřeného česneku a strouhaný parmazán – stačí jedna menší hrst.
  • Milovníci kari koření mohou do směsi přidat 1 lžičku kari koření.
  • Můžete přidat 1 lžičku kurkumy, chcete-li.
  • Citronovou šťávu můžete vyměnit za limetkovou. Přidat můžete také ¼ lžičky chilli koření.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno