Zálivka na rajčatový salát

Jsou jídla, která si jednoznačně spojujeme s vlahými letními večery, a právě zálivka na rajčatový salát je jedním z nich. Připravte si chutný přídavek k obědu ze zeleniny, kterou v jiných případech až příliš často opomíjíme. Nejde o nijak složitý recept. Stačí si jen zvolit ten správný poměr ingrediencí.

Správně připravená zálivka na letní rajčatový salát totiž musí být sladko-kyselá. Jinými slovy – žádná chuť by u ní neměla převažovat. Pokud se to stane, tak to znamená, že jste ji netrefili správně. Neznamená to samozřejmě, že nebude dobrá. To vůbec ne. Ale přece jen – správný poměr je správný poměr.

Sedm surovin vás dovede ke zdárnému výsledku

Výčet základní ch surovin na zálivku pro rajčatový salát vůbec není dlouhý ani složitý, velmi pravděpodobně je najdete v lednici. A co si tedy vzít k ruce?

  • 60 ml vody
  • 1 lžíce cukru krupice
  • 2 lžíce vinného octa
  • podle chuti sůl
  • podle chuti pepř
  • jedna lžíce oleje
  • jedna lžíce listové petrželky

Jak na přípravu zálivky

Základem celého receptu je 60 ml vody. V ní rozpusťte 1 lžíci cukru krupice. Jednoduše cukr nasypte do vody a míchejte, dokud se vše nerozpustí. Poté přijdou na řadu 2 lžíce vinného octa a podle chuti sůl. Opět míchejte, dokud nebudete s výsledkem spokojení. Nakonec do receptu přijde ještě podle chuti pepř a jedna lžíce oleje. Doporučení k použitému druhu vám přineseme později.

A nakonec nesmí chybět ani jedna lžíce listové petrželky. Tu na prkénku posekejte nadrobno a vmíchejte do zálivky až nakonec, aby nepřišla o cenné vitamíny – zejména o vitamín C. Nakonec zálivku nalijte na pokrájená rajčata. Přímo v míse se ještě smíchá s jejich šťávou, takže výsledek bude o něco jemnější než ten, který se vám povedlo vykouzlit v misce. Však uvidíte.

Tipy k receptu

Existuje několik strategií, díky nimž můžete celý recept vylepšit. Tak například si vezměme na paškál použitý vinný ocet. Nejčastěji se používá bílý. Ovšem chcete-li svému receptu dodat , pak použijte ten červený. Naopak nikdy nedoporučujeme ten obyčejný – kupříkladu kvasný nebo lihový. Jeho chuť je totiž pro rajčata vždy příliš ostrá. Další důležitou složkou je pepř. Vybírejte ten čerstvě namletý, ten totiž dodá vašemu pokrmu víc než jen značnou štiplavost.

Velmi záleží i na výběru oleje

Pokud však něco dává receptu onen správný nosný chuťový podtón, pak to bude určitě olej. V každém případě proto doporučujeme ten olivový – nejlépe extra panenský a zastudena lisovaný. Jestliže ho však doma nemáte, klidně použijte třeba i ten řepkový.

A pokud by se vám zdálo, že je salát ještě příliš málo pikantní, klidně do něj dosypte ještě trochu čerstvě mletého pepře. Samozřejmě můžete sáhnout i po chilli papričce apod. Fantazii se v tomto ohledu rozhodně meze nekladou. K rajčatům pak lze přidat i okurky nebo nadrobno nakrájenou cibuli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno