Domů Zdravé recepty Zeleninové recepty Jak dlouho vařit chřest

Jak dlouho vařit chřest

Chřestová sezóna se blíží. Regály v obchodech budou brzy touto lahodnou zeleninou doslova přetékat. Podívejte se, jak dlouho vařit chřest, aby zůstal báječně křehký a maximálně šťavnatý.

Většina lidí dělá při vaření chřestu jednu zásadní chybu. A nezáleží na tom, jaký druh mají zrovna v ruce. Snaží se připravit celou délku stvolu najednou, nebo naopak chřest nakrájí a do vody vhazují postupně, čímž přijde o spoustu báječné chuti i šťávy. Ale my vám ukážeme, jak to dělat lépe.

Jak dlouho vařit chřest

Především se podívejte na to, jaký druh chřestu doma máte. Tomu bílému stačí často k uvaření už šest minut. Tužší zelený a fialový potřebuje 8-12. A jak si počínat? Chřest samozřejmě řádně oloupejte, poté si připravte hrnec s osolenou vodou, vložte chřest a začnete pomalu zahřívat až k bodu varu. Doba vaření se počítá od tohoto bodu.

Bylo by ovšem chybou vložit chřest do hrnce celý. Jeho hlavičky jsou totiž velmi jemné. A existuje hned několik způsobů, jak je před horkou vodou uchránit co nejdéle Už jsme avizovali, že není úplně dobrý nápad je před varem odkrojit a poté vhodit do vody až ve chvíli, kdy se budou zbylé části stonku vařit.

Mnohem lepší technikou je jejich opření o okraj hrnce. Jakmile voda dosáhne bodu varu, začněte si měřit čas. A tři minuty před koncem vaření sklepněte chřest do hrnce úplně. Okraj hrnce lze nahradit třeba napříč položenou špejlí nebo jakoukoliv jinou pomůckou. Kreativitě se meze nekladou.

A jak poznat, že je chřest uvařený? Píchněte do něj. Ovšem pozor, vyberte si vždy to nejtlustší místo. Pokud jím špejle nebo vidlička projde hladce skrz na skrz, máte hotovo. Ovšem pokud ne, přidejte mu v horké vodě další dvě minuty a poté ho otestujte znovu. Tentokrát už by měl být opravdu hotový.

Servírovat ho můžete jen tak – lehce opepřený a politý máslem. Nebo ho obalte ve slanině a ještě krátce opečte. Připravit můžete také jemnou chřestovou omáčku, případně chřest přelít bešamelem nebo holandskou omáčkou. A své kouzlo má i zapečený, ovšem pozor na příliš dlouhou dobu úpravy. Dlouhé vystavení teplu jeho křehkosti a šťavnatosti doopravdy škodí.

Jak správně oloupat chřest

Nedílnou součást přípravy chřestu je také jeho loupání. Půjde vám to jedině s ostrou škrabkou, protože jeho slupka je velmi jemná. Pokud jí ovšem neodstraníte, budete se potýkat nejenom s dlouhou dobou vaření, ale také s nepříjemnou vláknitostí mezi zuby.

Při loupán se vyhněte křehkým chřestovým hlavičkám. Na těch je pokožka tak tenká, že tento krok nepotřebují a zbytečně byste je poškodili. Slupky pak použijte na vývar nebo třeba do výpeku pod maso, rozhodně by byla škoda se jich zbavovat třeba hozením na kompost nebo přímo do koše. Chřest tak využijete doopravdy na maximum.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno