Cukeťák na plech

Cukety byly poprvé vyvinuty v Itálii na začátku 18. století.  Cuketa se používá v lidovém lékařství k léčbě nachlazení, bolesti a různých zdravotních stavů. Ne všechna její použití v tomto smyslu jsou však podporována vědou. Cuketa je univerzální zelenina, kterou můžeme použít na sladké i slané pokrmy. Je bohatá na vitamíny, minerály a rostlinné sloučeniny. Ze zdravotních přínosů může nabídnout například zlepšení trávení, zraku, a dokonce i nižší riziko srdečních chorob. Cuketa může pomoci vašim kostem, štítné žláze a prostatě.

Cuketa

Cuketové placky

Bramborák známe všichni. Nastrouháme brambory, spojíme je moukou, vejcem, přidáme koření, česnek a popřípadě trochu mléka. Stejným způsobem můžeme vytvářet také cuketové placky: cukeťáky. Cukety obsahují mnohem méně kalorií než brambory, a proto se jedná o jídlo, které je kaloricky méně vydatné. Na druhé straně přidané množství oleje udělá z cukeťáků velice kalorické jídlo. Toto můžeme vyřešit tím, že cukeťáky připravíme na plechu na pečícím papíru bez použití oleje (nebo jen s minimálním množstvím oleje).

Šťavnaté cukeťáky

Cuketa obsahuje hodně vlhkosti, takže výsledný cukeťák je něco mezi palačinkami a lívancem; zvenčí zlatavý a svěží a uprostřed měkký a jemný. Cuketu tvoří více než 90 % vody, takže někdy může být výhodné nastrouhanou cuketu posypat solí a zbavit ji přebytečné vlhkosti. Nasolenou strouhanou cuketu můžete nechat odkapat na cedníku (občas ji promíchejte) nebo na papírové či látkové utěrce. Nastrouhanou cuketu můžete taktéž vymačkat rukama (samozřejmě čistýma).

Struhadlo

Jak strouhat cuketu

Když vyrábíte cuketové placky (cukeťáky), strouhání je to, díky čemu placky mají svůj tvar: jsou dostatečně tenké, ale ne příliš. Obvykle si vystačíte s ručním struhadlem a je na vás, jestli chcete mít strukturu cukeťáku jemnější (nastrouhejte na jemno) nebo hrubší (nastrouhejte na hrubo). Pro přípravu většího množství cukeťáků jistě oceníte kuchyňský robot, který se o strouhání postará. Cuketu není potřeba před strouháním loupat, protože po uvaření si slupky ani nevšimnete.

Jak připravovat cukeťáky

Základem je nastrouhaná cuketa, kterou musíme zbavit přebytečné vlhkosti (viz způsoby uvedené výše). To zabrání tomu, aby se cukeťáky rozpadaly v průběhu vaření. Smíchejte ingredience a poté tvarujte placičky na plechu vyloženém pečícím papírem (ten můžete lehce potřít olejem). Alternativou je cukeťáky usmažit na pánvi v oleji – tento způsob je sice rychlejší, ale také mnohem kaloričtější.

Z jakých ingrediencí připravit cukeťáky?

  • Základní cukeťáky: 2 středně velké cukety, ¼ cibule (nakrájené na jemno nebo nastrouhané na hrubo), 2 vejce, 1 lžička kypřícího prášku do pečiva, sůl, pepř, 1/3 hrnku hladké mouky, majoránka, 2 stroužky česneku).
  • Cukeťáky s mozarellou a parmazánem: 2 velké cukety, 1 stroužek česneku, 2 vejce, 4 lžíce hladké mouky, 1 lžička kypřícího prášku do pečiva, 4 lžíce strouhané mozarelly, ½ lžičky soli, ½ lžičky sušeného česneku, 6 lžic strouhaného parmazánu.
  • Cukeťáky s koprem: 2 velké nebo 3 středně velké cukety, 2 stroužky česneku, 2 velká vejce, ½ hrnku hladké mouky, ½ hrnku nasekaného kopru (popřípadě petrželky nebo zelené cibulky), 1,5 lžičky soli.
  • Veganské cukeťáky: 490 g strouhané cukety, 1 lžčika soli, 125 g hladké mouky, 15 g lahůdkového droždí, 1,5 lžičky prášku na pečení, ½ lžičky sušeného česneku, 2 nasekané jarní cibulky, 56 g veganského másla (rozpuštěného).
  • Bezlepkové cukeťáky: 180 g mandlové mouky, 60 g mouky z ovesných vloček (můžete ji připravit doma sami rozmixováním v mixéru nebo tyčovým mixérem), 1 lžička mleté skořice, 2,5 lžičky kypřícího prášku do pečiva, ½ lžičky soli, 2 vejce, 150 ml kokosového mléka, 2 lžičky vanilkového extraktu, 2 středně velké cukety.
  • Cukeťáky s klobásou: 3 hrnky cukety, 1 hrnek polohrubé mouky, ½ hrnku strouhaného sýra (eidam nebo gouda), 4 vejce, 250 g klobásy (nakrájené na drobné kostičky nebo strouhané na hrubo), sůl, pepř, majoránka, 6 stroužků česneku a hrst petrželky (nasekané).
  • Bylinkové cukeťáky: 2 malé cukety, 1 malá brambora (nastrouhaná na jemno), ½ cibule (nastrouhané nebo nakrájené na jemno), 2 lžičky soli, 2 vejce, 1 stroužek česneku, ½ lžičky mletého kmína, 3 lžíce čerstvě nasekané petrželky, 2 lžíce čerstvě nasekané máty, pepř, 1/3 hrnku hladké mouky, ½ lžičky kypřícího prášku do pečiva.

Cukety

Jak péct cukeťáky?

Cukeťáky je potřeba péct z obou stran. Obvykle je potřeba troubu rozpálit na 200 °C a péct si 12 minut z každé strany. Vždycky se ale řiďte tím, jak peče vaše trouba. Cukeťáky jsou hotové, když mají zlatavou barvu a cuketa je dobře propečená. Cukeťáky můžeme péct také jako buchtu – stačí všechny ingredience smíchat a vylít na vyšší plech vyložený pečícím papírem. Poté pečeme vcelku asi 40 až 45 minut. Podáváme nakrájené na kostky podobně jako buchtu.

S čím cukeťáky podáváme?

Cukeťáky můžete jíst jen tak, bez ničeho nebo třeba se zeleninovou oblohou. Tradičně se cukeťáky podávají se zakysanou smetanou – pro odlehčení ale můžete zvolit řecký jogurt. Vyzkoušet ale můžete jakékoli oblíbené dipy. Někdy stačí smíchat jen trochu strouhané ředkvičky (bílé či červené) s jogurtem a máte skvělý dip.

Skladování cukeťáků

Připravená směs na cukeťáky vydrží v lednici v uzavřené nádobě po dobu asi 3 dnů. Hotové cukeťáky můžete uchovávat v lednici v uzavřené nádobě také 3 až 4 dny. Po vytažení z ledničky je stačí ohřát v mikrovlnné troubě. Hotové cukeťáky lze také zamrazit. Jednotlivé placky proložte pečícím papírem a poté je dejte do sáčku nebo nějaké nádoby a umístěte do mrazáku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno