Jak dlouho vařit mrkev

Znechutila vám tuhle kořenovou zeleninu školní jídelna? Zjistěte, jak dlouho vařit mrkev, by vám na talíři nakonec nepřistála jen nechutná břečka a seznamte se s několika opravdu chutnými tipy, jež vám s vařením skvěle pomohou.

Především není mrkev jako mrkev. Jinak dlouhou dobu se vaří karotka a jinak dlouho opravdu velká, narostlá a „stará“ mrkev. Karotka toho příliš nepotřebuje, takže té se dnes věnovat nebudeme.

Jak ařit mrkev

Stačilo by lakonicky říct, že 5-10 minut. A měli bychom pravdu. Ovšem jako odpověď pro pečlivé hospodyňky to opravdu nestačí. Takže se pojďme na jednotlivé způsoby přípravy mrkve podívat pěkně podrobně.

Pokud nakrájíte mrkev asi na půl centimetru silná kolečka a zalijete jí studenou vodou, počítejte s asi 10-15 minutami. Kupodivu se o něco málo rychleji vaří ve vodě bez soli, než s ní. Rozdíl však není nijak významný, takže není třeba např. polévku dosolovat až nakonec apod. To u čočky nebo třeba zelí je to něco jiného. Tam může naopak sůl vaření významně zpomalovat.

Širší kolečka se mohou v polévce vařit i 20-25 minut, než dostatečně změknout. V takovém případě je doporučujeme rozkrojit alespoň napůl, pokud to tedy ve vašich očích nezkazí estetický dojem z polévky.

Mrkev vcelku např. do vývaru potřebuje k úplnému uvaření cca hodinu. Opět podle velikosti a stáří. Do polévky se však už nehodí, přišla o většinu své chutě i vůně. Nemusíte ji však vyhazovat Použijte ji na zahuštění omáček, do guláše apod. koneckonců, cenná vláknina v ní stále ještě zůstala.

A co takhle mrkev nastrouhaná? U ní se vaření počítá na minuty. Stejně jako u další kořenové zeleniny. Potřebujete-li tedy opravdu bleskově hotovou polévku, pak mrkve jednoduše nastrouhejte.

Jak na blanšírovanou mrkev

Pokud si chcete vaření mrkve urychlit a zároveň v ní zachovat maximum cenných vitamínů, jednoduše ji oblanšírujte a potom zamrazte.. Oškrábejte jí a nakrájejte na přibližně stejně velká kolečka o tloušťce ne větší než půl centimetru.

Ta potom vhoďte do hrnce s horkou vodou. Budou potřebovat asi pět minut. Trochu změknou, ale ne příliš. Co nejrychleji je vylovte a prudce zchlaďte ve studené vodě. Nejlepší bude, pokud do ní přidáte i pořádnou dávkou ledu. Dokonale vychladlou mrkev pak dobře osušte a po částech dejte zmrazit.

Pokud chcete opravdu dokonale oddělená jednotlivá kolečka, nasypte je na vhodný plech nebo tác a zmrazte v jedné vrstvě. Poté vše sesypejte do vhodné nádoby nebo mrazícího sáčku. Naopak menší porci mrkve určenou přímo do polévky můžete zamrazit najednou. Po vsypání do polévky ihned rozmrzne a nijak to jejímu vzhledu ani chuti neublíží.

A stejným způsobem lze samozřejmě upravit i petržel nebo třeba celer. Budete potřebovat jen dostatečně velký mrazák.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno