Domů Zdravé recepty Zeleninové recepty Jak připravit chřest: Tipy a recepty

Jak připravit chřest: Tipy a recepty

Chřestová sezóna je v plném proudu. Ještě jste doma nepřipravovali chřest? Je nejvyšší čas to napravit. Vždyť jde o zeleninu, která dřív tradičně patřila na české stoly. Podívejte se, jak na to!

Chřest je výborná jarní zelenina, z níž je možné připravit chutné polévky, saláty a přílohy. Chřest již za Rakouska-Uherska patřil k oblíbeným pochoutkám, kdy byl z Moravy dodáván na císařský stůl. Oblibu si udržel i během první republiky. Až během komunistického režimu tradici pěstování chřestu přerušilo socialistické zemědělství. Dnes se znovu k této lahůdkové zelenině vracíme, učíme se jí zpracovávat a připravovat.

Vyberte čerstvý chřest

Důležité je věnovat pozornost již nákupu chřestu. Když koupíte starou zeleninu, nepochutnáte si. Chřest by měl být čerstvý. Jak to poznáte? Zatlačte nehtem do chřestu, a pokud z něho vyteče šťáva, máte jistotu, že byl teprve nedávno sklizený a bude chutný.

Příprava chřestu – chřest vařený

Příprava chřestu není nijak složitá. Můžete si ho jen tak uvařit, polít máslem a máte výbornou pochoutku. Jak na to? Čerstvý chřest očistěte, stáhněte slupku od řezu směrem k hlavičce. Odkrojte hořké konce a svažte do malých svazečků a zařízněte, aby byl stejně dlouhý.

Do hrnce dejte vodu, osolte a přiveďte k varu a chřest vložte do vroucí vody a povařte asi 15 až 30 minut (dokud chřest nezměkne). Že je chřest vařený poznáte, když stisknete jeho konce. Uvařený chřest vyndejte, nechte okapat a polijte horkým máslem. Můžete ho také posypat strouhaným sýrem nebo polít holandskou omáčkou. Takto připravený chřest je opravdovou pochoutkou.

Recept: Zapékaný chřest

Na přípravu tohoto chřestového receptu budete potřebovat: 1 kg chřestu, 5 dkg másla, 2 lžíce mouky, 1/8 l mléka, pepř, hrst strouhaného sýra, sůl.

Chřest uvařte (postup viz výše). Z másla a mouky připravte světlou jíšku, zalijte mlékem a troškou vody z chřestu. Povařte, přidejte sůl a pepř. Chřest dejte do vymazané mísy, zalijte připravenou omáčkou, posypte strouhaným sýrem a pečte v rozpálené troubě asi 20 minut. Podávat můžete například s vařeným bramborem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno