Domů Výživa Výživa, strava Jak držet a jíst s čínskými hůlkami

Jak držet a jíst s čínskými hůlkami

Navštívíte-li asijskou restauraci, budete mít jedinečnou možnost vyzkoušet si stravování pomocí čínských hůlek. Ačkoliv tyto restaurace v našem prostředí nabízí i klasické příbory, s hůlkami budete vypadat znale a zkušeně. Víte však, jak s hůlkami jíst?

Jídelní, tzv. čínské hůlky jsou tradičním jídelním nástrojem, používaným na území východní Asie. Čínskými hůlkami se jí především v Číně, Vietnamu, Koreji a Japonsku. Je třeba říci, že se používají různé typy hůlek, rozlišují se např. hůlky čínské od japonských. Ty čínské jsou delší a tenčí. Technika používání jídelních hůlek je vždy stejná. Hůlky se rovněž vyrábí z nejrůznějších materiálů, od dřeva přes bambus, kov či plast až po slonovinu. Při návštěvě restaurace se můžete setkat i s jednorázovými dřevěnými hůlkami, které se použití vyhazují.

Jak jíst čínskými hůlkami

Konzumace jídla pomocí čínských hůlek je pro naši kulturu velmi zvláštní, i přesto se lze techniku použití hůlek naučit poměrně snadno. Pokud nemáte s použitím čínských hůlek velké zkušenosti, nejprve uchopte jednu hůlku a vložte ji mezi palec a prostředníček. Tato hůlka by měla být prsty pevně sevřená a neměla by se pohybovat. To je jeden ze základních chyb začátečníků, ti se snaží jídlo nabírat pohybem obou hůlek. Správně má tato hůlka sloužit jako opora, pohyb se vykonává hůlkou druhou.

Nyní je čas zapojit druhou hůlku, a to tak, že ji uchopíte palce a ukazováčkem. Hůlky musí být v jedné rovině a nesmí se křížit. Nyní je možné s druhou hůlkou poměrně snadno pohybovat, zatímco ta první vytváří pevnou oporu. Díky tomu zachycené jídlo při menším tlaku na hůlky nevypadne ze sevření. Nejprve trénujte rozevírání a zavírání hůlek nanečisto, následně si to vyzkoušejte s různými předměty a nakonec se pusťte do samotné konzumace. Doporučujeme před návštěvou asijské restaurace zakoupit si na doma za pár korun pár hůlek a pečlivě trénovat.

Co vše se jí pomocí hůlek

V podstatě můžeme říci, že v Asii se jí pomocí hůlek opravdu všechno, a co ne, to se jí rukama. Nejprve se v asijské restauraci setkáte pravděpodobně s nudlemi, které se pomocí hůlek jí poměrně jednoduše. Totéž platí u sushi, které lze také konzumovat hůlkami, ačkoliv se u některých druhů preferuje konzumace rukama. Ovšem pomocí hůlek se jí také rýže, zázvor, dezerty či polévka. Trik totiž spočívá v tom, že se pokrmy servírují v miskách, ze kterých se jí v blízkosti úst. Použití hůlek se tak kombinuje s nasáváním a srkáním z misek.

Asijskou večeři si můžete udělat i doma, a když už, tak se vším všudy. Nakupte si za pár korun kvalitní bambusové či jiné čínské hůlky a netradiční způsob konzumace si sami vyzkoušejte.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno