Jak oloupat kiwi

Tohle ovoce má spoustu užitečných vlastností, leckdy nás však od jeho konzumace odrazuje pracné loupání, při kterém přijdete o spoustu šťávy. A jak oloupat kiwi, pokud ho tedy nechcete jíst lžičkou přímo ze slupky? Máme pro vás geniální návod.

Toto chlupaté ovoce z obchodů je také známé jako čínský angrešt. Obsahuje opravdu velké množství vitamínu C a mnoho dalších látek. Kiwi lze skladovat bez úhony na kvalitě obdivuhodně dlouhou dobu – nic se mu nestane ani šest měsíců po utržení! A na co se kiwi hodí? Lze ho samozřejmě konzumovat syrové, ale kromě toho je oblíbeným a chutným základem mnoha koktejlů, ovocných salátů a dezertů.

Jak je oloupat

Je to až trestuhodně jednoduché a jakmile se tento postup jednou naučíte, už nikdy to nebudete dělat jinak. Není třeba nic speciálního, jen kiwi, nůž a obyčejná sklenička, a co si s tím vším počít?

Kiwi nejdříve dobře omyjte a rozřízněte na polovinu. Poté vykrojte tvrdou část okolo místa, kde nasedalo ke stopce. Ke konzumaci se stejně nehodí a při loupání by vám jen zbytečně přidělala práci.

Teď si najděte skleničku, která alespoň přibližně odpovídá průměru ovoce, které držíte v ruce. Přiložte okraj kiwi k její hraně a zatlačte. Hrana sklenice se dostane mezi dužinu a ovoce a elegantně je oddělí, kiwi vám sklouzne do skleničky a slupku můžete rovnou vyhodit do koše. Nyní je kiwi připraveno k dalšímu použití – a to prakticky bez ztráty šťávy! Těch pár kapek, které vám zůstanou ve skleničce, můžete klidu vypít a nepřipravit se tak opravdu ani o trošku cenného vitamínu C a dalších minerálů.

A úplně stejným způsobem lze oloupat také avokádo. U něj jen předtím musíte odstranit tvrdou pecku. Ale to rovněž není nijak složité. Stačí do ní zaseknout ostří nože, lehce pootočit a kulatá pecka vám do dlaně vklouzne skoro sama.

Náš tip: Měli byste vědět, že kiwi obsahuje enzymy rozpouštějící želatinu, takže se nehodí do želé moučníků. Čínský angrešt také překvapivě dobře ladí s chutí jakéhokoliv masa.

Bonus: Recept na marmeládu z kiwi a angreštu

  • 2 kg angreštu
  • 5 ks kiwi
  • 1 kg cukru

Angrešt dobře omyjte a odstopkujte. Dvě kiwi oloupejte a nakrájejte. Nasypte ovoce do velkého hrnce a zasypte cukrem, poté důkladně promíchejte a pomalu přiveďte k varu. Od okamžiku varu duste obsah hrnce na mírném ohni další čtvrt hodiny a nakonec odstavte a nechte vychladnout.

Znovu poduste deset minut a nechte ještě jednou vychladnout. A totéž opakujte i následující den. Nakonec zbývají kiwi oloupejte a nakrájejte na kolečka či plátky. Vložte do sklenic (vyrovnejte kolem stěn, zalijte marmeládou a pasterizujte po dobu 15 minut. Vychladlou marmeládu z kiwi a angreštu skladujte na tmavém a chladném místě. Hodí se na pečivo, jako přísada do moučníku nebo i na mlsání jen tak!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno