Domů Ostatní Sportovní potřeby Jak omotat tenisovou raketu

Jak omotat tenisovou raketu

Tenisová omotávka je důležitou součástí samotné hry, protože právě omotávka je kontaktním místem naší ruky a tenisové rakety. Musí splňovat mnoho kritérií, které má však každý hráč jiné a specifické. Někomu vyhovuje omotávka lehce lepivá, jiným více látková, protože je sušší, jiné absorbují pot a podobně.

Tenisová raketa

Druhy tenisových omotávek

Omotávky se obecně rozdělují na dva druhy: gripy a overgripy. Grip je základní omotávkou všech tenisových raket. Gripy se však v naprosté většině případů přelepují na to ještě druhou omotávkou, takzvaným overgripem. Mít 2 omotávky má jednu velkou výhodu, a to takovou, že vrchní overgrip můžeme kdykoliv dle potřeby rozmotat, vyhodit a navázat nový, zatím co základní grip se tak často nemění. Většinou je dělá výměna jednou za půl roku. Overgripy se většinou mění častěji, záleží na tom, jak moc hrajeme. Nevýhodou může být naopak to, že omotávka rukojeť rakety o něco rozšíří a nesedí poté tolik v ruce, ale takových případů je velice málo, protože rozšíření není tolik patrné.

Typy tenisových omotávek

Omotávky se samozřejmě liší podle značky výrobce tenisového příslušenství. Obecně se ale zaměřují na několik parametrů. Některé omotávky jsou pružné, více podobné kůži, a více zabraňují vyklouznutí rakety při hře, jiné mají zvýšenou absorpci potu, další jsou více látkové a tedy více suché a podobně.

Tloušťka je většinou 0,55 mm.

Omotávání tenisových raket

Popíši vám v jednotlivých krocích, jak ideálně omotat tenisovou raketu

1. Krok

Lepicí pásku, kterou bývají omotávky svázané, sundáme a uložíme si ji stranou, protože ji budeme potřebovat na úplný závěr, aby nám vše drželo tak, jak má. Omotávku si celou rozmotáme a všimneme si, že má dva odlišné konce, které nemůžeme zaměnit. Jeden konec je klasický široký, druhý je postupně zkosený a ztenčuje se. Tímto užším koncem budeme začínat. Pokud máme na raketě starou omotávku, sundáme ji, řádně očistíme a připravíme na nalepování.

2. Krok

Omotáváme od vzdálené části k části, kde se rukojeť připojuje k hlavě rakety. Z jedné strany omotávky je nalepovací páska, kterou si sundáme a tuto lepivou stranu budeme přikládat na raketu. Začínáme od té nejširší části rukojeti, která se nachází na úplném konci rakety. Zkosenou část přiložíme, pevně se ji palcem přidržujeme a omotáme první kolo rovně, aby nám omotávka držela. Utahujeme pevně, aby omotávka nesjížděla. Zároveň se snažíme vyvarovat nerovnostem (skřípnutí omotávky, vynechaný kus omotávky atd.) v celém průběhu omotávání, protože z těchto nerovností se později či po delší době hraní mohou tvořit mozoly a otlačeniny na dlaních.

3. Krok

Pokud máme první kolo utáhlé, můžeme omotávat dále a pokračujeme lehce zkoseně, čímž pomalu postupujeme po raketě nahoru, až na konec její rukojeti. Omotávka nám ideálně vyjde akorát. Pokud je moc krátká, pravděpodobně jsme omotávku málo natočili směrem nahoru a moc se nám překrývaly vrstvy. Musíme tedy raketu přemotat (použijeme tu samou omotávku), jen nepřekrýváme tolik jednotlivé vrstvy. Pokud nám vyjde omotávka delší, záleží, jak moc velký kousek nám přesahuje. Pokud je to kousek (1 – 2 cm), uděláme na horním zakončení rakety „ještě jedno kolo“, pokud je to moc, musíme raketu přemotat a naopak více překrývat jednotlivé vrstvy.

Tenisova raketa

4. Krok

Až nám vyjde ideální délka, použijeme lepící pásku, kterou jsme si na začátku odložili. Odlepíme ochrannou pásku a přelepíme vrchní část omotávky, ideálně aby byla z poloviny na omotávce a z poloviny na konstrukci rakety. Páska vyjde cca na dvě obkroužení kolem rakety. Pokud tuto pásku nalepíte křivě, již ji neodlepujte, poté Vám nebude držet a budeme muset vzít jinou novou omotávku.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno