Domů Výživa Zdravé recepty Jak oškubat divokou kachnu

Jak oškubat divokou kachnu

Podzimně zbarvená kachna je vítanou trofejí každého lovce a pokrmy připravené z jejího masa se okamžitě stanou ozdobou každého stolu. Poradíme vám, jak oškubat divokou kachnu rychle a správně. Jde o postup, jež by si měla osvojit každá hospodyňka – nikdy totiž nevíte, kdy ho budete potřebovat.

Víme, jaká pravidla, tipy a doporučení dodržovat, aby byl celý postup nekomplikovaný a maximálně efektivní.

Jak oškubat divokou kachnu

U domácích kachen platí, že před zabitím by měly alespoň jeden den hladovět – naopak vodu je třeba podávat v neomezeném množství. Tato metoda pomáhá zcela pročistit vole a žaludek škubaných ptáků od potravinových zbytků, které by vám při následné úpravě mohly v kuchyni udělat pěknou neplechu. Ovšem v případě divoké kachny to samozřejmě neplatí. Počítejte tedy s tím, že se při její úpravě trochu ušpiníte.

Důležité je už správné zabití, takže pokud máte doma lovce, připomeňte mu to. Během 15–20 minut musí být zabitý pták dobře vykrven. Je třeba ho zavěsit na nejbližší strom a odříznout hlavu. Pokud to není možné, opět to proces o něco zkomplikuje. Maso nechte uležet a do škubání se pusťte teprve poté.

Poté přikročte k „suchému“ škubání: odstraňte velká pera – nejprve z ocasu a poté i z křídel (rovnoměrným tahem vždy ve směru růstu). Jakmile budete mít hotovo, udělejte totéž u zad, hrudníku a krku. Skončit byste měli na zadních nohách a odstranit všechno peří, které visí směrem dolů. Snažte se být velmi opatrní, aby nedošlo k náhodnému poškození kůže vaší divoké kachny.

Jakmile skončíte s hrubými pery, je třeba zbavit se i těch ostatních. Nejjednodušším způsobem je spaření, při němž se horká voda lije přímo na kachní peří. Ve vroucí (ale nikoli vařící) vodě vydrží kachny asi 15-20 minut a poté je nutné pokračovat ve škubání.

Pokud kachny z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete dlouhodobě máčet, připravte si k ruce silnou bavlněnou látku, namočte ji do horké vody a ptáka s ní asi na půl hodiny obalte. Poté by už škubání mělo jít samo. Bohužel to není vůbec snadná práce, páchne a nadělá se při ní spousty nepořádku.

Možné je také kachnu před škubáním opálit, což celý proces opět urychlí. Kachnu je třeba posypat moukou, která odstraní přebytečnou vlhkost a poté se opálí nad zapáleným hořákem. Pokud se k tomuto postupu uchýlíte, je žádoucí opálit celý povrch kachny, pečlivě rozprostřít křídla a opálit také všechny záhyby kůže. Opálení by mělo probíhat dostatečně rychle, aby tuk pod kůží nestihl roztát. Po vypnutí hořáku lze saze a mouku snadno omýt pod tekoucí vodou.

Náš tip: pokud se vám právě teď kachnu škubat nechce, bez obav ji zmrazte i s peřím. Jakmile povolí, půjdou brka pryč stejně snadno jako u čerstvě zabitého kusu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno