Domů Výživa Zdravé recepty Zpracování višní

Zpracování višní

Hledáte zajímavé tipy na zpracování višní nebo s celým procesem teprve začínáte od píky? Ať tak nebo tak, se vším vám rádi pomůžeme. Podíváme se na to, jak višně zavařovaly naše babičky, poradíme se sušením a mrazením a navrch přidáme ještě jeden zajímavý recept.

Vypadají jako malé třešně, ale jsou mnohem kyselejší. Mimochodem, věděli jste, že višně napomáhají také při horečnatých onemocněních? A šťáva z nich se zase v lidové medicíně používá jako prostředek pro lepší odkašlávání, podávaný zejména při zánětech horních cest dýchacích.

Dobré tipy

Začneme sušením. Při tomto postupu si ovoce zachovává nejvíce cenných látek a hodí se poté jak k přímé konzumaci, tak i jako přísada do nejrůznějších moučníků. Především je třeba vyjmout pecku, ta by mohla sušeným plodům dodat nepříjemné nahořklé podtóny, a navíc tento proces neúměrně prodlužuje.

Višně vypeckujeme a sušíme za teplého a slunečného počasí na stinném místě nebo provedeme totéž v mírně předehřáté troubě. Sušíme v jedné vrstvě nebo alespoň ovoce pravidelně promícháváme. Dobře usušené višně jsou vláčné, ale zároveň už nepouští šťávu. Skladujeme je v dobře uzavíratelných sklenicích a sušené višně odebíráme podle potřeby.

Zpracování višní

Náš tip: Chcete-li, aby ovoce při sušení nezhnědlo, namočte krátce všechny višně do koncentrované citronové vody. Tu si připravíte rozmícháním 100 ml vody a jedné lžíce citronové šťávy.

Podobně lze višně i mrazit. I tady by ponechání pecky způsobilo nepříjemné obtíže. Ovoce je nejdříve třeba mrazit jednotlivě a teprve v pevném stavu sesypat do většího sáčku nebo misky.

Recepty aneb jak zpracovat višně

Podívejme se teď na dva rychlé, osvědčené recepty, které vám s vaší bohatou úrodou višní ochotně pomohou. Časově ani nijak jinak náročné nejsou, takže směle do nich!

Višně ve vlastní šťávě

Ingredience:

  • 2 kg višní
  • 250 gramů krystalového cukru
  • šťáva z poloviny citronu

Postup:

Třešně omyjte a zbavte pecek. Dají se buď rozpůlit a poté odstranit pecky, nebo použít odpeckovač a višně půlit až poté. Takto připravené višně pokapejte citronovou šťávou a posypte cukrem. Nakonec je až po okraj napěchujte do předem připravených sklenic, dobře uzavřete a sterilujte při teplotě 80 °C. Bude vám stačit asi deset minut.

Višňová povidla raz dva

Ingredience:

  • 2 kg višní (čím víc zralé, tím lépe)
  • cukr podle potřeby

Příprava višní je stejná jako u předchozího receptu. Jakmile je vše hotovo, přesypte ovoce do širokého hrnce a pomalu zahřívejte. Šťávu, která přitom vzniká, opatrně odebírejte. Nejlépe to jde malou naběračkou. Na středním plameni vařte višně asi 20 minut. V druhé polovině této doby přidejte podle chuti cukr a pokračujte ve vaření za stálého míchání. Povidla naplňte do sklenic a dobře uzavřete. Sterilaci obvykle nepotřebují.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno