Jak prát plavky

Celé léto jste se koupali ve svých oblíbených plavkách a přemýšlíte, jak se o ně správně starat, aby dlouho vydržely? Působení UV záření a slaná, eventuálně chlorovaná voda dá i kvalitnímu materiálu pořádně zabrat. Máme pro vás tipy, jak prát plavky a správně o ně pečovat.

Plavky přeperte po každém koupání

Jak prát plavkyPlavky byste měli alespoň v rukách proprat po každém koupání. Ať už jste se okoupali v moři, nebo na koupališti, plavky pečlivě vyždímejte a v čisté studené vodě vymáchejte. Z plavek tak dostanete zbytky chloru, písku, ale také třeba opalovacího krému. Jakmile plavky ve studené vodě vymácháte, opět je vyždímejte a nechejte uschnout na sluníčku.

Jednou za čas perte plavky s pracím práškem

Alespoň jednou za čas byste měli plavky vyprat pečlivě. Buď je vložíte do pračky, nebo vyperete v rukou, což je mnohem šetrnější. Do kbelíku si napusťte teplou vodu a přidejte odměrku pracího prášku. Plavky obraťte naruby a do kbelíku je vložte a nechte chvíli odmočit. Nečistoty včetně mastnot, chloru a olejů pustí a plavky budou opět čisté a voňavé.

Plavky nesušte na slunci, vyblednou vám

Jsou všechny plavky, které máte v šatníku, vybledlé a už dávno nevypadají tak, jak když jste je pořídili? Hlavním nešvarem všech plavek je jejich blednutí. Silné sluneční záření způsobuje viditelné blednutí barev. Už tak jsou plavky nadmíru vystaveny slunečnímu záření, není proto důvod k tomu vystavovat je slunci i při sušení. Pokud je to jen trochu možné, plavky vždy sušte doma nebo ve stínu. Čím méně bude na plavky svítit slunce, tím méně vám budou blednout.

Plavky nenechávejte dlouho v igelitové tašce

Máte ve zvyku vždy po koupání vložit mokré plavky do igelitového sáčku a doma je vyprat? Pak je v sáčku nechávejte jen nezbytně dlouhou dobu. Pokud byste na ně zapomněli, během několika dní se působení vlhkosti projeví a plavky začnou plesnivět. Plavky zbytečně nemačkejte a nenatahujte, mohly by přijít o svůj původní tvar. Jednoduše je vložte do tašky a hned doma přeperte ve vodě a dejte sušit.

Plavky perte i před prvním nošením

Velmi často se mluví o důrazu na údržbu plavek po koupání, už se ale zapomíná na to, že by se měly vyprat i nově pořízené plavky. Než se s nimi vydáte k moři nebo na koupaliště, propláchněte je teplou vodu. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 30 až 40 °C. Zbavíte se nečistot a chemických či jiných látek, které se mohly do plavek dostat z výroby.

Praní plavek není vůbec těžké, jen je důležité to nepodcenit. Až půjdete příště z koupaliště nebo od moře, plavky důkladně vymáchejte v čisté vodě a po několikátém použití i v teplé vodě s pracím práškem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno