Domů Ostatní Sportovní potřeby Jak prát termoprádlo

Jak prát termoprádlo

Pokud se aktivně věnujete sportování a využíváte všech výhod termoprádla a funkčního sportovního oblečení, jistě řešíte otázku praní. Pojďme se proto blíže zaměřit na to, jak prát termoprádlo, aby dlouho vydrželo.

Termoprádlo je speciální druh oblečení, které je určeno především pro sportování. Na rozdíl od běžného oblečení má specifické vlastnosti, například je schopné odvádět pot z těla či udržovat tělesnou teplotu. Aby vynikalo těmito vlastnostmi dlouhodobě a vydrželo delší dobu, je třeba vědět, jak prát termoprádlo. Pokud dodržíte základní pravidla čištění a údržby funkčního sportovního oděvu, bude vám sloužit co nejdéle.

Praní termoprádla

Nepřekračujte teplotu 40 °C

Pokud jste zvyklí téměř veškeré oblečení prát „na šedesát“, zbystřete. Termoprádlo by při působení vysoké teploty mohlo ztratit své specifické vlastnosti. Obecně se uvádí jako doporučená teplota praní termoprádla 40 °C, vždy je však namístě řídit se informacemi napsanými na štítku oblečení. Možná máte pračku s přednastaveným programem pro šetrné praní sportovního oblečení. Pro praní termoprádla bývá zpravidla ideální volbou. I v případě praní sportovního oblečení byste měli prát bílé a barevné oděvy odděleně, aby se vzájemně neobarvily.

Používejte speciální prací prostředky

Termoprádlo můžete prát i s využitím běžného pracího prášku, počítejte však s rizikem postupného blednutí barvy a ztráty voděodolnosti. Na funkční prádlo je vždy lepší používat šetrnější tekutý prací prostředek než klasický sypký prášek, jehož hrubé částečky by mohly povrch textilu narušit. Pokud máte drahé termoprádla, které by vám mělo sloužit opravdu dlouho, investujte do speciálních pracích prostředků určených pro praní termoprádla. Tyto prášky zakoupíte ve všech specializovaných prodejnách s outdoorovými potřeby, s trochou štěstí je seženete i v běžné drogerii.

Funkční oblečení neperte po každém použití

Termoprádlo čistěte až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Pokud jsou na něm viditelné skvrny, musí putovat do pračky. Pokud jste se však v něm běžně zapotili a po optické kontrole nevidíte žádnou viditelnou špínu, praní v pračce odložte na příště. I při použití těch nejlepších čisticích prostředků v kombinaci s šetrnými programy ztrácí prádlo při častém praní své vlastnosti. U spodního prádla, ponožek a triček se častému praní nevyhnete. Někdy však postačí oblečení vymáchat v čisté vodě a nechat uschnout.

Pokud se budete o své funkční oblečení dobře starat a používat šetrné programy i prostředky na praní, zažijí s vámi řadu sportovních výkonů. Pokud ale budete termoprádlo prát na 60 °C a s klasickými sypkými prášky, dlouho vám nevydrží. Je pak namístě zamyslet se nad tím, jestli se vám investice do drahého sportovního oblečení vůbec vyplatí.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno