Domů Kvalitní potraviny Ovoce Jak se jí kaktusové fíky

Jak se jí kaktusové fíky

Fíky jistě znáte. Už jste ale slyšeli o kaktusových fících, které jsou plodem rostliny zvané opuncie mexická pocházející ze Střední Ameriky? Rostou na kaktusech, podobají se fíku, skvěle chutnají a jsou plné vitamínů. Pojďme se blíže zaměřit na to, jak je správně konzumovat.

Kaktusové fíky

Kaktusové fíky se od těch, které známe z obchodů, výrazně liší. Ve skutečnosti se nejedná o fíky v pravém slova smyslu, ale o plody opuncie. Opuncie je rozsáhlý rod rostlin, které patří do kaktusovité čeledi. Z Mexika pak pochází oblíbené mexické opuncie, kterým se říká také indické fíky. Tato rostlina se v současné době pěstuje nejen v Mexiku, ale také ve Středomoří. Ve velké míře se pěstuje zejména na území Sicílie. Opuncie mexická dorůstá výšky až 4 metrů, plodem jsou bobule, které se mohou jíst.

Opuncie - kaktusový fík

Kaktusové fíky – plody opuncie

Kaktusové fíky jsou plody zmiňované mexické opuncie. Mají oválný tvar a dorůstají délky 5 až 10 cm. Tyto fíky jsou zploštělé na obou stranách a mohou mít různou barvu, od zelené po červenou či žlutou. Kaktusové fíky se čas od času objeví i na pultech obchodních řetězců, a protože se jedná o exotické ovoce, se kterým nepřicházíme do kontaktu každý den, spousta konzumentů neví, jak je jíst. Pokud byste navíc kaktusové fíky koupili čerstvé nebo si je sami utrhli, budou posety jemnými ostny, o které se můžete poranit. Pokud si však kaktusové fíky zakoupíte u nás, ostny budou mít odstraněné.

Víte, jak se kaktusové fíky konzumují?

Možná jste na kaktusové fíky už několikrát narazili, ale protože jste nevěděli, jak je jíst, raději jste je nekoupili. Konzumace přitom není vůbec náročná, už kvůli tomu, že se zmiňované ostré ostny odstraní před tím, než se plody objeví na pultech tuzemských obchodů. Kaktusové fíky se jí zasyrova. Rozhodně nekonzumujte jejich slupku, jí se jenom dužina kaktusových fíků. Je sladká a plná šťávy.

Kaktusový fíky rozkrojte na půlky

Pokud si zakoupíte kaktusový fík, můžete jej jíst buď jako kiwi, nebo jako banán. Rozkrojte jej na dvě půlky a dužinu můžete podobně jako v případě kiwi vyjíst lžičkou. Druhou možností je kaktusový fík oloupat podobně jako banán a sníst sladkou dužinu. Ve fíku se nachází velké množství malých pecek, které jsou tvrdé, ale nemějte z nich obavy. Konzumují se společně s dužinou.

Jsou plné vitamínů

Pokud chcete doplnit své tělo o řadu vitamínů a zdraví prospěšných látek, ochutnejte tento exotický plod. Plody opuncie obsahují kromě cukru také velké množství vlákniny, vitamínu C a B, dále vápník, fosfor, hořčík a draslík. Indické fíky jsou chutné, a navíc zdraví prospěšné.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno