Jak se naučit salto

Salto je jedním z nejzajímavějších, ale zároveň i nejobtížnějších akrobatických cviků, jichž je člověk schopen. V první řadě je pak potřeba říci, že je velice žádoucí mít již za sebou nějaký prvotní trénink či sportovní průpravu, která vám vůbec umožní se o takový cvik pokusit. Gymnastika, bojovná umění, tanec, případně také parkour nebo roztleskávání, to vše je nasnadě ovládat předtím, než se o samotné salto začnete pokoušet. V úvodu pak musí také ještě zaznít, že samotné počátky trénování salta by měly probíhat na trampolíně, v ideálním případě také za dozoru nějakého zkušeného trenéra. 

Salto

Jak se ale naučit dělat salto?

V zásadě se dá říci, že salto je kombinací několika po sobě jdoucích prvků, které při správném načasování a provedení vedou ke kýženému efektu. Všechny také vyžadují jistou sílu, pružnost a stejně tak i odhodlání, o čemž už tak trochu byl řeč. V každém případě byste se měli do něčeho takového pouštět pouze v okamžiku, kdy se domníváte, že to zvládnete. Neměli byste se do toho nutit. Obecně se pak doporučuje být již obeznámen s několika základními dovednostmi, které by měl sportovec ovládat. Sem patří gymnastické kotouly vpřed a vzad, kotoul vpřed se střemhlavým skokem, skoky s odrazem, či skoky do výšky a polohování.

Teď už ale k samotnému postupu, jakým salto provést. Pro lepší pochopení celý cvik popisujeme v pěti krocích.

  1. Zpevnění pozice

Začněte nácvikem kotoulů vpřed na nějaké vhodné podložce. Tím si osvojíte polohování salta dopředu, což je důležité pro další postup. Poté přejděte k nácviku do zastrčené polohy na trampolíně, tudíž takové, kdy hlavu přisunete blíže k trupu. To umožní vašemu tělo pochopit, kde se má nacházet předtím, než začnete se samotným saltem.

  1. Nácvik rotace salta z vysokého povrchu na nízký

Pakliže začínáte skokem z nějakého vyššího povrchu na nižší, pomůže vám to pochopit, jakým způsobem rotuje tělo během pohybu. V takovém případě se hodí skákat do nějakého měkkého povrchu.

Jestliže ale nemáte k dispozici skákací bednu či něco obdobného, položce ruce na zem a proveďte stejný pohyb – odstrčte nohy od podlahy a přejděte v kotoul vpřed. Několikanásobné opakování vám pak pomůže zvyknout si na tento pohyb a dodá vám jistotu. Rovněž tím i zjistíte, jaká síla a energie je pro takový pohyb zapotřebí.

  1. Nácvik rotace na trampolíně

V momentě, kdy máte nacvičeno salto z vyššího povrchu a připadáte si jistí, je načase přesunout se na trampolínu. Tady už budete provádět skok s kotoulem do předu. Spojíte tím tedy již ony dva hlavní pohyby, které jsou pro salto nezbytné, třebaže je dosud budete stále oddělovat. Důležité je vše dělat správně a především precizně.

  1. Nácvik na měkké podlaze.

Další krok pak představuje nácvik salta na samotné podlaze. Pakliže máte k dispozici pružinovou desku, usnadní vám to trénink. Jestliže ovšem ne, můžete využít jinou měkkou podložku. V žádném případě se pak nedoporučuje používat kupříkladu podložku na jógu, nebo hromadu polštářů, jak by se mohlo nabízet. Předejdete tím možnosti zranění.

  1. Nácvik salta na pevné podlaze

V momentě, kdy se cítíte připraveni, můžete přejít k nácviku salta na tvrdém povrchu. Buďte však připraveni na to, že při dopadu na takovou podlahu zažijete daleko tvrdší náraz, než při dosavadním tréninku. Proto je potřeba si být jistý, že technika, jíž cvik provádíte, je již dokonale natrénována. Zvláštní pozornost pak věnujte kolenům při doskoku do podřepu. Mezi koleny byste měli nechat mezeru, jež zajistí dostatek prostoru pro předsunutí hlavy v případě krátkého přistání.

Salto

Po správně provedeném absolvování těchto pěti kroků byste měli být schopni cvik zvládnout. Naučit se dělat salto nicméně nějaký čas trvá, takže nebuďte zklamaní, když se vám to hned nepovede. Jak se ale říká – trénink dělá mistra, takže pokud se chcete skutečně salto naučit, výsledky se dříve či později dostaví. Chce to ale vytrvat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno