Přemet vpřed

Přemet vpřed patří mezi jedny z gymnastických prvků, které ne každý smrtelník zvládne. Pokud si však přemet rozebereme, tak můžeme zjistit, že na něm není nic až tak složitého a že se naučíte třeba právě i vy. Pojďte se na něj blíže podívat a proměňte váš sen v realitu.

Tento gymnastický prvek patří mezi ty základní. Jedná se, jak už název napovídá, o pohyb dopředu, který zahrnuje jistou dávku koordinace pohybů těla. I když se může zdát na první pohled velmi komplikovaný, nemusí tomu tak být vždy. Občas se ti lidé, kteří by to do sebe nikdy neřekli, dokážou do přemetu vpřed dostat. Proto pokud právě vy patříte mezi takové osoby, které se ho obávají a považují ho za náročný gymnastický prvek, pojďte si s námi přemet rozebrat blíže a třeba sami uznáte, že na něm nic není!

Základní pohyby při přemetu vpřed

Jelikož se jedná o vcelku komplexní pohyb, je třeba si ho nejprve rozdělit na několik částí. Základním prvkem, který je třeba úspěšně ovládat, je bezesporu stoj na rukou neboli stojka. U ní jde o to, že je třeba se naučit stát na nezvykle malé ploše s hlavou v nezvyklé poloze a zároveň ve značné vzdálenosti těžiště od opory. Toto patří mezi jedny z prvků, které se musí nějaký čas trénovat a na pozici v nichž si musí osoba je provádějící zvyknout. Základní pozice tak pro stoj na rukou i přemet zůstává pozice hlavou dolů.

Postup při provedení přemetu vpřed

Provedení přemetu vpřed má několik částí a je třeba, aby s nimi byl člověk, který se o přemet pokouší, obeznámen dopředu. Je třeba se totiž naučit jednotlivé části, aby byl člověk schopen spojit následně všechny dohromady v dokonalý přemet.

Přemet začíná takzvaným přemetovým poskokem, kdy se předklání trup a vzpaží se. Zároveň se při tomto pohybu také krčí odrazová noha a následně i zášvihová noha v té chvíli, kdy člověk dohmátne napnutýma rukama na podložku. Základem při tomto pohybu je dostatečné vytažení z ramen a zpevnění nejenom paží, ale i celého těla.

Jednotlivé fáze přemetu

U přemetu jsou také charakterizované jednotlivé fáze, kterými musí gymnasta nebo kdokoli, kdo se o provedení přemetu snaží, projít. Vše začíná rozběhem, kdy se musí nabrat rychlost k tomu, aby se gymnasta dokázal k provedení tohoto cviku vyšvihnout. Dále následuje přemetový poskok, který je k provedení přemetu neméně důležitý. Další fází je dohmat paží na podložku, které nám poté v další fázi, která se nazývá odraz rukama, pomáhají s odrazem zpět do stoje na nohou.

Po odrazu následuje část, které se spousta lidí bojí, a tou je let. Let je krátká chvíle, kdy se ani nohy, ani ruce a ani žádná jiná část těla nedotýkají podložky a tělo je tak doslova v letu. Konečnou fází přemetu je doskok, při kterém by měl gymnasta skončit nejlépe propnutýma nohama zpět na podložce a s rukama vzpaženýma vysoko nad hlavou.

Dopomoc při přemetu

Jelikož přemet může být ze začátku pro někoho složitý, je třeba se naučit si navzájem u jeho provedení pomáhat. I dopomoc je také ale věc, které je třeba se naučit, aby si člověk u ní neublížil a zároveň neublížil i druhému.

Nejčastěji dopomoc spočívá v tom, že se dopomáhající osoba snaží nadlehčit tělo cvičence tak, aby se zamezilo nadměrnému pohybu ramen vpřed. Ta osoba, která vypomáhá, chytí osobu provádějící přemet jednou rukou za ruku co nejblíže deltovému svalu a druhou rukou položí pod jeho bedra. Tímto způsobem držíme cvičence až do doskoku.

Chyby při provedení přemetu

A pokud se vám přemet přeci jenom pořád nedaří, zkuste si kriticky zhodnotit, zda stále neděláte některé z těchto chyb. Mezi ně patří především povolení v ramenou, pokrčení v loktech, špatný odraz nohou nebo malá rychlost odrazu.

Gymnastika

Doufáme, že jsme vám přemet vpřed alespoň trošku přiblížili a že díky našemu postupu ho již zvládnete i vy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno