Cviky na kladině

Kladina – klasické sportovní náčiní, které je takřka od nepaměti spojeno především s gymnastikou, a to hlavně s tou ženskou. Obzvláště veleúspěšná československá gymnastka Věra Čáslavská, která v tomto sportovním odvětví doslova dominovala v šedesátých letech minulého století, rozhodně stojí za zmínku. Koneckonců, jejích sedm zlatých medailí z olympiád v Tokiu (1964) a Mexiko City (1968) to dokládá více než jasně. Pokud byste však náhodou neměli představu, o co se přesná jedná, je to jakási povětšinou dřevěná traverza o rozměrech pět metrů délky a šířky kolem deseti centimetrů. To je právě ona plocha, na níž se poté cvičí. V tomto článku si řekneme o výhodách a benefitech takového cvičení a v druhé části si ukážeme i několik cviků, které můžete pro začátek vyzkoušet.

Cviky na kladině

Jaké jsou výhody cvičení na kladině?

V první řadě je cvičení na kladině ideálním způsobem, jak posílit své tělo a zlepšit pohyb i koordinaci. To samo o sobě zapojuje do cvičebního procesu celé tělo, ale má to rovněž výrazný vliv i na celkový rozvoj motoriky. To ale není všechno. Stejně tak vám může velice snadno pomoci ke zlepšení flexibility a ohebnosti. Třeba už samotná chůze po kladině může pomoci od bolesti zad, ramen i nohou. Pokud jste nováček, může být takové cvičení zpočátku nesmírně obtížně, ale i zde platí to samé jako asi u každé jiné sportovní aktivity, a sice, že trénink dělá mistra. Pokud budete tedy cvičit pravidelně, dost rychle uvidíte své zlepšení.

Cviky pro cvičení na kladině

O benefitech cvičení na kladině již jsme se něco řekli, tudíž je nejvyšší čas podívat se trochu do praxe a vyzkoušet pár cviků. Připravili jsme si pro vás za tímto účelem hned pět takových cviků, které pro vás budou patrně nejvhodnější, pakliže se chcete pustit do cvičení na kladině. Těmi jsou kladinová chůze, most, sklapovačky, stojka a podklon. Každý z nich si nyní popíšeme detailněji.

Podklon

Naprosto ideální cvik pro samotný začátek. Provádí se tak, že si stoupnete před kladinu a nakloníte se vpřed takovým způsobem, aby vaše tělo vytvořilo úhel přibližně o pětačtyřiceti stupních. V této poloze se snažte vydržet alespoň patnáct sekund.

Sklapovačky

Tento cvik je velice podobný klasickým sklapovačkám na zemi, nicméně místo toho, abyste se spouštěli a zdvihávali ze země, děláte totéž na kladině. Jednoduše si lehněte na kladinu, ale tentokrát si nohy položte na její okraj. Poté se spusťte dolů, než se prsy dotknete kladiny. Poté se navraťte do původní polohy.

Kladinová chůze

Kladinová chůze je jednoduchý cvik, který dopomáhá ke zlepšení rovnováhy a koordinace. Jednoduše se postavte na kladinu a začněte kráčet kupředu. Během toho se však snažte udržet rovnováhu, a pakliže se vám to podaří, zkuste zvednout jednu nohu výše při každém dalším kroku. Tím si to o něco ztížíte.

Kladinový most

Další ze skvělých cviků na kladině. V tomto případě začněte tím, že se postavíte na kladinu zády k zemi a pokrčíte kolena. Poté zdvihněte boky, dokud vaším tělem nevytvoříte most. Snažte se v této pozici vydržet alespoň třicet vteřin v kuse, než se vrátíte zpět na zem, aby tento cvik byl efektivní.

Stojka na kladině

Na závěr něco trochu složitějšího, ale ne nemožného. Klasická stojka obecně patří mezi ty složitější akrobatické prvky, nicméně jen na první pohled. Při troše cviku to zase tak složité není a zvládnete to i na kladině. A jak na to? Stoupněte si před kladinu a položte na ni ruce. Poté postupně zvedněte špičky a poté opatrně přeneste váhu na ruce a přední část těla. Držte se poté v této poloze alespoň deset vteřin.

Pakliže zvládnete tyto naprosté základy, můžete se poté směle přesunout k něčemu složitějšímu. Tím mohou být třeba cviky jako kladinové zdvihání nohou, přemet, nebo push-up, ale nespěchejte s tím. Je důležité si být jistí v naprostých začátcích, než se přesunete k obtížnějším prvkům. Nezapomínejte také, že je velice důležité dbát na bezpečí. Ano, cvičení na kladině je skvělým způsobem jak posilovat své tělo, nebo zlepšit koordinaci a rovnováhu, ale také je to zpočátku vcelku náročné a je tedy potřeba vše dělat přesně a správně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno