Protahování: Cviky na protažení

Protažení rukou tak, aby se zvýšil rozsah pohybu.

Na stránkách se objevil dotaz, jak na správné protahování a zlepšení rozsahu (pohybů).Rozsah pohybu je v podstatě o, jak hluboko se ohnu, jak moc roztáhnu nohy, jak moc se zakloním. Někomu to jde samo, někdo musí víc máknout, aby dosáhl podobných výsledků. Ale je prokázáno, že zlepšit se dá v každém věku (hurá!!:))

Jsem trenérka moderní gymnastiky, takže zvětšování rozsahu pohybů je součástí v podstatě každého tréninku. Je velice důležité, abyste nevynechali ani jednu část z níže popsaných, protože by to jinak mohlo vést k závažným zdravotním potížím. Tak jdem na to?

Nejdřív je nutné se důkladně zahřát. Takže třeba chvilku tančit jen tak na hudbu, dát si pár koleček klem tělocvičny (pozor skutečně jen na rozehřátí, nesmí jich být moc!) Další možností je chvilku skákat přes švihadlo.

Po vydýchání následuje klasická rozcvička, kterou známe z hodin tělocviku (no moc zábavná není, ale když si k tomu pustíte fajn hudbu, tak se to dá přežít), tedy protažení všech částí těla. Teď tak, aby to nebolelo. Takže se postupně od hlavy (pozor nekroužit, pouze uklánět a předklánět) přes ruce, trup, a nohy protáhneme celí.

Teď teprve může čít pravé mučeníčko. Důležité je, aby v místnosti (nebo venku), kde cvičít bylo teplo. Jinak si koledujete o nepěkné namožení svalů, co bolí klidně i několik dní. A to není naším cílem.

Ruce:

Pružnost u rukou se zvyšuje hlavně u ramenního kloubu. Začínáme tím, že točíme jednou rukou nejdřív dopředu a potom dozadu. Potom kruhy opakujeme ještě jednou, ale pomalu a snažíme se o to, aby byly co nejblíže u hlavy. Další cvik provádíme tak, že ruku předpažíme a druhou jí chytíme za loket zvenku. Pomocí ruky, která drží loket se druhou ruku snažíme nataženou přitáhnout k trupu ) v podstatě se jakoby dotknout ramena druhé ruky, tedy té, která loket přitahuje.

Obdobně pak ruku tlačíme za hlavu, tady už může být lehce pokrčená. Cvičíme pouze do lehké bolesti, ale opakujeme víckrát (klidně např.2 série po 5 přitaženích). Ale váně opatrně, pružnost se nedá získat ze dne na den, ale pravidelným opakováním.

Dalším cvikem e spojení rukou za zády, kdy jedna jde „horem“; a druhá „spodem“;. Pokročilejší se zvládnou i předklonit (se spojenýma rukama) Po skončení ruce a ramena vyklepeme.

Velice bych Vám doporučila zároveň s protahováním tělo i posilovat, protože jinak si můžete „zadělat“ na pěkné zdravotní problémy. Posilovat můžeme klidně naprosto přirozenou formou, třeba se někde pověsit(za ruce, pochopitelně), přeběhnout tělocvičnu jako „pejsek“. Doporučuje se také gymnastiku doplnit plaváním, které v podstatě nenásilnou formou posílí celé tělo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno