Nemáte rádi v pokrmech tuhé zkroucené slupky této lahodné zeleniny? Poradíme vám, jak spařit rajčata a to hned dvěma způsoby. Můžete si vybrat, jak rychle spaření potřebuje a podle toho se přizpůsobit.
Slupka na rajčatech je poměrně tvrdá, obsahuje ovšem také mnoho cenných látek. Přesto však jsou jídla, do nichž se vyloženě nehodí. A jak se jí zbavit? Budete potřebovat jenom horkou vodu a trochu šikovnosti.
Spaření rajčat
Nejdříve si ukážeme rychlejší způsob. Jestliže v kuchyni opravdu počítáte každou vteřinu, potěší vás, že hotovo budete mít už za tři minuty. A jak na to? Rajčata nejdříve omyjte, pak je zbavte zbytku po zelené stopce (vykrojte bubáka) a ve spodní části je lehce nařízněte do křížku. Vložte do misky a zalijte horkou vodou. Slupka se velmi rychle začne odchlipovat. Rajčata pak stačí jen napíchnout na vidličku a lehce je oloupat. Bohužel cenou za rychlost je i vyplavení šťávy spolu s mnoha cennými látkami do horké vody. Jestliže ji uplatníte například v omáčce, nic se neděje, jinak však doporučujeme druhý způsob.
Při něm stačí rajčata jen omýt a poté přelít horkou vodou. Počkejte pět minut a ihned poté přeneste plody do mísy s co nejstudenější vodou. Zastavíte tak proces měknutí, ovšem slupka půjde dolů pořád stále stejně snadno. Teď už stačí použít jen ostrý nůž a tuhý obal odstranit.
Prospějte svým játrům jinak
Rajčata v jídelníčku často loupeme z obavy, aby nám trávení tuhé slupky nepoškodilo trávicí systém jejich prakticky nulový obsah tuků je pak předurčuje i do nízkokalorického jídelníčku, pečujícího o játra.
Pokud vám však na vašem zdraví opravdu záleží, postarejte se o zdraví svých jater přímo. Pomoci vám může známý ostropestřec mariánský (lat. Silybum marianum). Účinná látky silymarin přispívá k regeneraci jater, lepší zdraví žlučník u i efektivnějšímu trávení. Detoxikuje a pomáhá rovněž s podporou imunitního systému.
Nejvíce silymarinu najdeme v drcených semenech, které se polykají společně s vodou nebo např. v několika lžících jogurtu. Doporučená délka léčebné kůry je až 12 týdnů, přičemž je třeba každý den zkonzumovat asi 10-12 gramů jemně drcených semen.
Po této době by se měl stav vašich jater výrazně zlepšit. Spolu s tím odezní i vaše problémy s únavou, migrény, deprese a další stavy, které se často k intoxikaci organismu váží. Ostropestřec si mohou dopřát všichni kromě těhotných a kojících žen a dětí do 15 let věku.
Pokud vám roste na zahrádce, je rovněž možné žvýkat jeho listy. Přípravu odvaru naopak nedoporučujeme, snižuje se totiž při ní obsah účinných látek. Stejně problematické je i užití tinktur, v nichž silymarinu zase škodí použitý alkohol. Dobrou alternativou jsou drcená semínka v kapslích, pozor však na obsah přídatných látek, které mohou játrům naopak sekundárně škodit.