Jak správně jíst

Jak správně jíst, to je velmi častá otázka, kterou si jednou za čas položí asi každý. Pojďme si shrnout několik základních zásad, které jsou nezbytné pro správné stravování.

Jíst s rozumem

Nejjednodušší odpověď, jak správně jíst by byla jíst s rozumem. Pokud budeme při přípravě pokrmů a při samotné konzumaci opravdu přemýšlet, bude z poloviny vyhráno. Pak je zde další problém – neuvědomování a popírání. Nehledejte výmluvy a zkuste jíst tak, jak slyšíte ze všech stran. Že jste doposud nesnídali? Nehledejte výmluvy, proč snídat nemusíte nebo nemůžete, jednoduše s tím začněte. To platí téměř u všeho.

Pravidelnost

Základem správných stravovacích návyků je pravidelnost. Ačkoliv se může zdát, že to není zase až tak důležité, ve skutečnosti jde o zásadní, troufneme si říci tu nejzásadnější věc. Váš organismus si na pravidelné stravování musí zvyknout. Jakmile s tím ale začnete, budete nadšení, jak se váš život změnil k lepšímu. Tělo totiž ví, kdy má další porci živin čekat. Nebude docházet k hladovění a tedy ke strádání organismu a ani k nárazovým zátěžím. Pět přiměřených porcí za den v pravidelném časovém rozestupu bude ideální.

Barevný talíř

ZeleninaJak poznáte, že je váš pokrm ideální pro správné stravování? Měl by být barevný. Není nad pokrm, obohacený o vitamíny a důležité látky, které přijmete z ovoce a zeleniny. Zeleninu můžete konzumovat prakticky v neomezeném množství, příjem ovoce si ale hlídejte. Jak je známo, ovoce obsahuje poměrně velké množství cukrů, což obzvláště při dietě není ideální. Zeleninu konzumujte syrovou i vařenou.

Stravování před spánkem

Všichni tuto poučku známe. Poslední porce jídla bychom měli sníst nejpozději v 6 nebo v 7 večer. Naprosto špatně. Tahle poučka platí jen pro ty, kteří chodí spát kolem 8. či 9. hodiny. V dnešní době chodí lidé spát mnohem později než dříve, takže tato poučka již delší dobu neplatí celoplošně. Poslední jídlo během dne bychom měli sníst asi 2 hodiny předtím, než půjdeme spát. Nemělo by být těžké a nemělo by obsahovat jednoduché cukry. Na druhé straně může obsahovat komplexní sacharidy a bílkoviny, aby mohlo tělo bez strádání fungovat i v době, kdy budeme spát.

Pitný režim

Pití ke stravování neodmyslitelně patří. Pravidelný pitný režim je základem pro zdravý způsob stravování. Denně byste měli vypít 2-3 litry vody. Ani s pitím to však nepřehánějte, nebo budete zatěžovat ledviny. Pijte obyčejnou vodu a snažte se vyvarovat slazeným nápojům. Ani sycené nápoje nejsou z dlouhodobého hlediska ideální. Pokud pijete kávu, můžete ji pít i nadále, dbejte však na to, abyste po šálku kávy vypili sklenici obyčejné vody. Káva má totiž schopnost dehydrovat organismus a vodu je tak třeba opět doplnit.

Cesta za správnou stravou je dlouhá. Ukázali jsme vám jen několik základních kroků, které vám pomohou a do začátku správného stravování budou nezbytné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno