PABA

PABA neboli kyselina para-aminobenzoová je jedním ze zástupců vitamínů skupiny B. Je rozpustná ve vodě a má celou řadu úkolů. Chrání pokožku před nebezpečným UV zářením a zpomaluje tvorbu vrásek. Co to je PABA, k čemu tuto látku potřebujeme a jak zajistit její dostatečný příjem?

Vitamín Bx

Kyselina para-aminobenzoová (PABA) se někdy označuje také jako vitamín Bx. Jedná se o organickou chemickou sloučeninu, která je rozpustná ve vodě a je bílá krystalická. PABA není oficiálně klasifikována jako vitamín, v lidském těle vzniká obvykle činností mikroorganismů ve střevech. Tato látka je účinná především při sloučení s kyselinou pantotenovou. Rovněž je součástí kyseliny listové.

PABA chrání před škodlivými vnějšími vlivy

Rýže obsahuje látku PABA

O této kyselině se mluví v souvislosti s ochranou před různými škodlivými vlivy. PABA chrání lidskou pokožku před působením UV záření, slouží tak jako funkční ochranný faktor. Látka také brání mutaci buněk, které mají tendenci se měnit v rakovinotvorné. PABA má obecně pozitivní vliv na kvalitu kůže, pomáhá bránit jejímu stárnutí a také zpomaluje tvorbu vrásek.

Podle některých zdrojů může vést dostatečný příjem vitamínu i k zabarvování zšedlých vlasů do původního odstínu. Tato chemická sloučenina mí v kombinaci se zmiňovanou pantotenovou kyselinou hojivý účinek a podporuje regeneraci. Některé léky a alkohol pak výrazně omezuje účinnost látky. Pokud se rozhodnete vitamín přijímat ve větší míře, měli byste se vyhýbat konzumaci alkoholu a zejména antikoncepčních pilulek.

Kyselina para-aminobenzoová v průmyslu

PABA má své využití také v oblasti průmyslu, především toho farmakologického. V minulosti se látka využívala k výrobě UV filtrů, tedy opalovacích krémů. Dnes se od toho ustupuje, jelikož výzkumy prokázaly, že i když chrání před zářením, současně zvyšuje tvorbu některých poškození DNA. V současné době se využívají především různé deriváty PABA, které takové chování nevykazují. PABA se používá také při syndromu dráždivého tračníku. Je důležitá při výrobě azobarviv či kyseliny listové.

PABA jako doplněk stravy

PABA bývá součástí mnoha vitamínových doplňků B komplex, k sehnání jsou však i tablety samostatné PABA látky. Denní potřeba není stanovena, je možné podávat preventivní dávku 30 až 100 mg denně. Je třeba říci, že se kyselina para-aminobenzoová vyskytuje také přirozeně ve stravě, a to například v rýži, otrubách, melasa, klíčcích, ledvinách či játrech. Existují lidé, u kterých se projevila alergie na tuto látku. Příznakem je pocit pálení, bodání a dráždění pokožky. Takové projevy se mohou dostavit při používání opalovacích krémů s přísadou vitamínu Bx.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno