Jak sušit banány

Milujete tohle nevšední ovoce a rádi byste si ho dopřáli v podobě chutné svačinky opravdu kdekoliv? Ukážeme vám, jak sušit banány snadno, rychle a efektně. Bude vám k tomu stačit i obyčejná trouba, ovšem sušení v sušičce se samozřejmě bránit nemusíte.

Banány jsou cenným zdrojem mnoha přírodních látek. Obsahují například draslík nebo zinek, ale také velké množství vlákniny, přírodní cukry a zdraví prospěšné enzymy. A sušení při nízkých teplotách je o většinu jejich benefitů kupodivu nepřipraví.

Sušení banánů

Nepotřebujete k tomu nic složitého. Jen banány, troubu a ostrý nůž. Volitelně si pak ještě můžete připravit vodu s citronem nebo nějaké koření k dochucení. Banány by měly být správně zralé, aby si zachovaly maximum své přirozené sladkosti. Zelené banány rozhodně nesušte – nebyly by dobré. Správně zralý banán poznáte podle jeho barvy – je žlutý s několika málo hnědými tečkami, ovšem bez větších tmavých skvrn.

Banán dobře omyjte, osušte a poté oloupejte. Začněte krájet banánové chipsy. Aby byly na konci sušení křupavé, volte tloušťku asi 0,3 cm, pro spíše vláčné kousky pak 0,5 centimetru. Postupujte opatrně, abyste banán příliš nepomačkali.

Náš tip: Pokud je banán už opravdu hodně zralý a při krájení se vám doslova rozpadá pod rukama, vložte ho asi na deset minut do ledničky. Krásně se zpevní a nakrájet půjde bez sebemenších obtíží.

Jestliže krájíte banánů více nebo trváte na jejich dokonale žlutavém hledu bez hnědnutí,připravte si k ruce také mísu s vodou a několika kapkami citronové šťávy. Nakrájené banánové chipsy stačí vhodit do vody a pár minut počkat. Na povrchu pak nezhnědnou a změny chuti se také obávat nemusíte.

Sušení banánů krok za krokem

A nyní už můžeme přistoupit samotnému sušení. Troubu rozpalte na co nejnižší stupeň, zpravidla to bývá něco mezi 50-90 stupni. Vezměte velký plech a rozložte na něj pečící papír. Banánové chipsy na něj poklaďte a vložte do trouby k sušení. Celý proces bude trvat několik hodin, takže se na to připravte.

Vyšší teplotu však nedoporučujeme, banány by se na povrchu rychle zatáhly, takže by zůstaly tvrdé, jejich prostředek by však stále ještě nebyl usušený, což určitě nechcete. Správně usušený banánový chips poznáte tak, že při rozlomení lehce křupne a uvnitř je dokonale suchý (to, pokud jste banány krájeli na 0,3 mm) nebo podle mírného křupnutí a ještě vláčného vnitřku (při krájení na 0,5 cm plátky).

Usušené banány nechte vychladnout a skladujte ve vzduchotěsné nádobě. Odebírejte podle potřeby a dobrou chuť.

Náš tip: usušit si můžete také báječně vláčné banánové půlměsíčky. Dělá se to tak, že banán rozkrojíte podélně a pak ještě jednou. Vzniknou vám čtyři proužky, které pak můžete nakrájet na libovolnou délku, ovšem čím delší, tím déle se budou sušit. i tak však počítejte i s půldenním procesem, takže se vším pro jistotu začněte už ráno. Přerušované sušení banánům nesvědčí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno