Jak sušit fíky

Sušené fíky jsou velmi populární laskominou, plnou mnoha prospěšných látek a exotické chuti. Ne vždy nám však vyhovují přeslazené plody, kupované v obchodech. Poradíme vám, jak sušit fíky doma tak, aby podobnými nešvary netrpěly.

V ideálním případě vám poroste smokvoň přímo na zahradě. V podnebních podmínkách ĆR nejde o tak nemožný požadavek, jak se může na první pohled zdát. Další možností je zakoupení dokonale zralých plodů v obchodech. Jsou-li přezrálé, klesá jejich cena často na směšnou hodnotu. A právě takové jsou k sušení nejlepší, jen nesmíte tento proces odkládat do následujícího dne. O většinu fíků byste mohli snadno přijít.

Něco málo o fících

Smokvoně jsou rozložité a velmi krásné stromy, které mohou vyrůst až do výšky 5 metrů. Pocházejí z Malé Asie, ale nyní jsou široce rozšířeny ve všech středomořských regionech. Jejich plody – fíky – mohou být konzumovány v čerstvé i sušené formě. Vyznačují se poměrně vysokou energetickou hodnotou, jedna malá hrst vám dodá 232 kcal.

Obsahují mnoho vitamínů a minerálů. Ovlivňují jak nervový systém, tak oběhový systém. Fíky se vyznačují rovněž poměrně vysokým obsahem vlákniny, která ovlivňuje funkci střevní peristaltiky. Plní úlohu mírného projímadla. Kromě toho jsou velmi dobrým zdrojem vápníku, draslíku a hořčíku – díky nim podporují činnost srdce a také snižují hladinu cholesterolu v krvi. A nesmíme zapomenout ani na vitamíny C , B1, B2, B6, PP a provitamin A, stejně jako fosfor.

Jak sušit fíky

Sušené fíky lze snadno zakoupit v každém obchodě, ale jejich cena je obvykle poměrně vysoká a složení se může lišit. Bohužel, většina výrobků nabízených na trhu, obsahuje poměrně velké množství cukru. Ovšem nenechte se mýlit, k sušení potřebný vůbec není. Trvanlivý produkt získáte i bez ně.

Vlastní sušení fíků je velmi jednoduché. Můžete při něm použít jak troubu, tak i sušičku na ovoce. Sušení touto druhou metodou je samozřejmě mnohem výhodnější, protože umožňuje kontrolovat podmínky během celého procesu a poskytuje ideální stupeň sušení po celou dobu.

Bez ohledu na způsob sušení krájejte fíky vždy na stejně široké řezy. Ty by neměly být tlustší než 5 mm. Předem je samozřejmě dokonale omyjte a osušte. Samotné sušení by mělo probíhat při 58 ° C a trvat 20-30 hodin. Po uplynutí této doby fíky ztratí až 90% vody a budou připraveny k uskladnění ve tmavých, dobře uzavíratelných nádobách. A jak poznáte, že jsou fíky dobře usušené? Musí být ještě vláčné (toto ovoce nikdy nelze vysušit úplně „dokřupava“), ovšem bez jakéhokoliv náznaku vytékající šťávy. Jeden nebo dva kousky jednoduše rozlomte a pořádně si je prohlédněte. Hotové sušené fíky vám při vhodném uskladnění vydrží i několik let. Nikdy je nenechávejte delší dobu mimo nádobu, snadno by nasály zpět okolní vlhkost vzduchu!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno