Jak sušit rajčata

Letošní rok nejrůznější plodové zelenině velmi přál. Pokud i vy nevíte, co si počít s velkou várkou červených plodů na stoncích, poradíme vám, jak sušit rajčata rychle, chutně a především v domácích podmínkách.

Ve středomoří nebo Jižní Americe probíhá sušení rajčat výhradně venku na sluníčku. Takový luxus si však u nás bohužel dovolit nemůžeme. Proto se při sušení rajčat neobejdeme bez kvalitní sušičky nebo alespoň trouby.

Jak sušit rajčata

Jak sušit rajčata – začněte výběrem vhodných plodů

Na sušení vždy sbíráme rajčata zralá, pevná, ale ne přezrálá. Žluté a oranžové plody nemají tak výraznou chuť a té námahy vynaložené na celý proces byste na konci mohli skoro litovat. Vše umyjeme, důkladně osušíme a nakrájíme na širší plátky.

Náš tip: malá rajčata je nejlepší sušit vcelku, jedině tak si zachovají maximum své chuti a jedinečného aroma.

Sušíme a sušíme

Takto připravená rajčata rozložíme do košíků v sušičce nebo položíme na velký plech vyložený pečícím papírem tak, aby se plátky nikde nedotýkaly. Sušíme při teplotě přibližně 180°C několik hodin. Vysušená rajčata jsou stále měkká, ale nikde z nich nekape šťáva.

Jak sušit rajčata

Náš tip: Nejlepší a nejchutnější produkt získáte, pokud teplotu sušení snížíte na 50-55°C a vydržíte na finále čekat 10-12 hodin (u hrubých plátků klidně 24 hodin). Výsledkem budou profesionálně usušená rajčata, za které by se nemuseli stydět ani gastronomičtí italští experti.

Po ukončení procedury rozložíme sušená rajčata na čistý pečící papír a necháme několik hodin uležet, aby zmizely i poslední stopy přebytečné vlhkosti. Následně skladujeme v uzavřené sklenici v temnu a chladu nebo pro delší výdrž naložíme do soli a olivového oleje.

Náš tip: při sušení můžete rajčata ochutit solí, bylinkami nebo kořením. Skvěle si rozumí s tymiánem bazalkou nebo oregánem.

Jak naložit sušená rajčata do oleje?

Tužíte po zásobě sušených rajčat, která by vám dělala radost až do příští sezóny? Pak naskládejte sušené plátky do čistě vymyté sklenice, doplňte bylinkami a kořením (česnek, chilli, estragon, bazalka, rozmarýn apod.) a vše zalijte olivovým olejem. Bude-li horký, vydrž vám sklenice o to déle. Důkladně uzavřete víčkem vysterilizovaným horkou vodou a uložte do spíže.

Jak sušit rajčata

Takto připravená rajčata se skvěle hodí do salátů, špaget nebo třeba do rizota. Ale využijete je i jen tak jako nápaditou pochoutku k pivu nebo vínu. Můžete si nechat jednu otevřenou sklenici v lednici a uzobávat, kdykoliv dostanete chuť. A zbylý olivový olej rozhodně nevylévejte, uplatní se v teplé i studené kuchyni, kterou navíc báječně ochutí vzdáleným odleskem rajčatové slávy 🙂

Náš tip: Salát se sušenými rajčaty si připravíte snadno. Budete k tomu potřebovat jen salátové listy, rukolu, sušená rajčata, sůl, pepř a parmezán. Jde o pochoutku, která zaručeně nezklame ani největší gurmány.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno