Jak udit tolstolobika

Každý rok se pokoušíte připravit tu nejlahodnější a nejšťavnatější rybu, ale stále se vám nedaří? Zpozorněte. Ukážeme vám, jak udit tolstolobika, aby se všechno povedlo zaručeně napoprvé a v perfektní kvalitě.

Říká se mu také tolstolobec a jeho příprava není vůbec těžká. Pokud se vám přesto nepodaří, pak chyba dost možná není ve vás, ale ve vašem grilu. Na tom obyčejném z hobbymarketu totiž žádné zázraky neuděláte. Raději zapátrejte tam, kde do svých výrobků vložili roky zkušeností a léta praxe a pořiďte si značkové grily a udírny.

Jak připravit mražené rybí filé

Uzení tolstolobika začíná marinováním

Zahradní gril s udírnou vám připraví grilované a uzené pochoutky za jeden večer. A platí to i pro tolstolobika. Budete potřebovat asi dvou nebo tříkilovou rybu. A co dál?

  • 2 paličky česneku
  • sůl

Rybu dobře omyjte, osušte a nakrájejte na podkovy. Opravdu důkladně tolstolobika nasolte a odložte. Mezitím si oloupejte česnek a prolisujte ho. Maso s ním opravdu důkladně potřete. Nechte dvě hodiny pěkně marinovat při pokojové teplotě.

Mezitím rozpalte gril s udírnou na 50 °C (jde o teplotu uvnitř udírny). Klidně ho můžete nechat stát i pod širým nebem. Díky speciálnímu ochrannému obalu, který odolá působení jakýchkoli přírodních vlivů, mu to nijak neublíží.

Kousky ryby nyní zavěste do udírny jde to snadno, provázek veďte pod žeberními kostmi. Zavěste a těšte se na pochoutku. A čím udit? Pamatujte si, že masové speciality z obchodů se těm domácím, ještě provoněným kouřem z ovocných větví, nemohou rovnat ani zdaleka. Vybírejte proto vždy větve ovocných stromů, nejlépe švestky nebo třešně. Dobrá je ovšem i jabloň. Všechny tři maso krásně provoní.

Teplotu při uzení tolstolobika udržujte mezi 70-80 °C. Tady přijdou ke slovu šikovné udírnové teploměry – osobně jsme pro ty, jež jsou zabudované přímo ve dvířkách. Ušetří spoustu práce navíc.

Celá procedura je časově velmi nenáročná. První fáze při 70-80 °C trvá asi hodinu. Poté teplotu zvyšte na plnohodnotných 80 °C a pokračujte v uzení dalších 20 -30 minut. Více opravdu není třeba. Maso zůstane šťavnaté a chutné – přesně tak, jak ho máte rádi. Stačí ho už jen doplnit o vhodnou přílohu (zeleninový salát, pečené brambory apod.) a získáte skvělou pochoutku skoro bez práce. S takovým skvělým receptem je zkrátka radost grilovat!

Ano tolstolobikům alias tolstolobcům to ve vyuzeném stavu opravdu sluší. Zachutnají všem návštěvám – pokud jim tedy necháte alespoň trochu na ochutnání. A tento postup můžete navíc použít i pro mnoho jiných ryb. Nesmí jen být příliš tučné. A než se ryby připraví, můžete si na roštu ohniště připravit třeba nějaký dobrý steak nebo právě zeleninovou přílohu. Například s rajčaty a cuketami v alobalu chutná (nejenom) tolstolobik opravdu perfektně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno