Jak utřít česnek

Také vám tenhle kuchařský pojem vůbec nic neříká? Víme, jak utřít česnek i v opravdu velkém množství. Bez problémů tak připravíte česnečku nebo třeba opravdu ostrou pomazánku na chlebíčky.

Nebudete k tomu potřebovat nic složitého – snad jen trochu šikovnosti. Česnek je velmi zdravý, takže se určitě vyplatí si tento postup osvojit.

Česnek - alergie

Jak na to

Vezměte česnek a rozdělte hlavičku na jednotlivé stroužky. Jeden z nich položte na prkénko a odřízněte jeho spodní část – tedy místo, kde přirůstal kořen. Snažte se nezakrajovat příliš hluboko, jinak se zbytečně připravíte o část chutného vnitřku. Jde o důležitý krok, který vám usnadní především finální oloupání česneku.

Nyní položte stroužek česneku na prkénko, a to pokud možno co nejblíže k sobě. Budete teď manipulovat plochou hranou nože, tak ať ho máte dobře pod kontrolou a náhodou vám neujede. Čepel nože položte naplocho na česnek a to tak, aby ostří směřovalo směrem pryč od vaší ruky.

Teď druhou rukou zatlačte na čepel a použijte vlastní váhu k tomu, aby česnek popraskal. Několikrát čepelí jemně zhoupněte, abyste česnek podrtili opravdu důkladně.

Náš tip: Dbejte, aby ostří vždy směřovalo od vás a od ruky, v níž svíráte nůž, kterým česnek drtíte. Jestliže tedy budete česnek třít pravou rukou, bude ostří směřovat vpravo a naopak

Nyní už máte česnek rozmačkaný. Stačí ho uchopit do obou rukou a jednoduchým pohybem z něj stáhnout slupku. Ušetříte si tak pracné loupání, kterému se jinak nevyhnete. Stále však ještě nejde o tření, zatím máte hotovou jen samotnou přípravu. Nyní česnek pokrájejte na co nejmenší kostičky. A voila – třený česnek je hotový. Nyní ho už můžete libovolně přidat do jakéhokoliv pokrmu, kde je jeho štiplavosti a jedinečné chuti třeba.

Náš tip: Pokud na stroužku najdete zelené části, odstraňte je. Mohly by být hořké, což by chuti vašeho pokrmu rozhodně neprospělo.

Postřehy pro tření česneku

Při odkrajování tuhého konce si česnek dobře prohlédněte. Mohou v něm být známky plísní nebo čehokoliv podobného, co se zatím ukrývá pod slupkou. A tatáž důkladná kontrola by měla následovat po samotném oloupání.

Při tření česneku si prkénko posypte kuchyňskou solí. Stroužky vám nebudou klouzat pryč, a navíc zabráníte aromatické šťávě, aby se do prkénka vsákla (to je velmi důležité zejména v případě plastu a dřeva). Stejný trik se hodí i při sekání bylinek, např. zelené petrželky. Nebude vám ujíždět pod rukama a mnohem snadněji ji nasekáte na malé kousky.

Česnek můžete samozřejmě i jednoduše prolisovat v lisu. Ani tady ho není třeba předem loupat, slupky poté snadno odstraníte. Ale pozor, neoloupaný česnek se lisuje hůře, doporučujeme proto alespoň vykrojení tvrdé části. Ušetříte si tak spoustu námahy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno