Jak vykuchat pstruha

Pokud si chcete dopřát kvalitní chutnou rybu, měli byste sáhnout po čerstvém kousku. Příprava mražených ryb je rychlá, na chuti se to ale podepíše. Mezi oblíbené sladkovodní ryby patří pstruh. Čerstvý se dá pořídit za dobré peníze a jeho kuchání není nijak složité. Stačí jen vědět, jak na to.

Kuchání pstruha

Pstruzi jsou rozšíření ve vodách celé Evropy. Tato sladkovodní ryba je oblíbená i u nás a hojně se vyskytuje v českých rybnících i řekách. Ať už patříte mezi rybáře a pstruhy si sami nalovíte, nebo si čerstvého pstruha koupíte v obchodě, budete jej muset vykuchat. Čím čerstvější rybu budete připravovat, tím bude chutnější. Vždy dávejte přednost čerstvým rybám než těm mraženým, budou křehčí a nerozpadnou se při dalším zpracování. Pstruha byste měli vykuchat co nejdříve po jeho zabití.

Pstruh

Odstranění šupin

Než se pustíte do samotného kuchání pstruha, alespoň v rychlosti byste se měli pokusit odstranit šupiny. Pstruha si položte na stůl a pomocí ostří nože odstraňujte šupiny rychlým pohybem doprava a doleva. Dejte pozor, abyste do struha nezajely ostřím.

Kuchání – odstranění vnitřností

Pstruzi mají vzhledem ke kuchání optimální velikost, nejsou ani malí, ani velcí. Kuchání pstruhů je proto vhodné i pro ty, kteří s tím nemají doposud žádné zkušenosti. Očištěného pstruha umístěte na stůl, eventuálně pevnou podložku. Připravte si ostrý nůž na kuchání ryb a pstruha nařízněte na břiše od konečníku až k hlavě. V místě řezu rybu otevřete a vyjměte veškeré vnitřnosti. Vyjímejte je směrem od ploutve k hlavě.

Pozor na žluč

Při řezání břicha ryby si musíte dát pozor na to, abyste nezajeli nožem příliš hluboko a nepřeřízli váček se žlučí. Ta by se rozlila a znehodnotila by rybu tak, že byste ji museli vyhodit. Rybu nařežte do hloubky jen přibližně 0,5 centimetru, zbytek procesu kuchání proveďte ručně a dávejte pozor na žluč.

Porcování

Jakmile pstruha vykucháte, je jen na vás, jak s ním dále naložíte. Nejjednodušším postupem je přímá úprava ryby. Vcelku ji můžete grilovat i péci. Stačí jen dobře naložit. Je jen na vás, budete-li pstruha připravovat s hlavou či bez ní. Pstruha můžete také dále naporcovat a připravit z něj filety. V takovém případě musíte vždy odstranit hlavu a řezem podél páteře odříznout polovinu ryby. Následně si ji otočte a opět řezem od hlavy až k ploutvi řežte tak, abyste odstranili co největší množství kostí. Dávejte pozor, abyste zbytečně neodstranili i velké množství dobrého rybího masa, bylo by ho škoda.

Kuchání a porcování pstruha není náročné, vyžaduje ale praxi. Pokud se vám nepodaří precizní vykuchání a naporcování napoprvé, nevzdávejte to a zkuste to i příště. Za delikátní chuť čerstvého křehkého rybího masa to stojí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno