Jak vyměnit řetěz na kole

Pokud jezdíte pravidelně na kole, měli byste jednou za čas provést výměnu řetězu. Řetěz kola je jednou z nejdůležitějších součástí kola a jízda na opotřebeném řetězu se nemusí vyplatit. Výměna řetězu ale nemusí být nejjednodušší. Přinášíme vám jednoduchý návod, díky kterému vyměníte řetěz bez problémů během chvilky.

Proč vyměnit řetěz na kole

řetěz kolaŘetěz je důležitou součástí každého kola. Pokud na kole jednou za čas vyrazíte, měli byste kontrolovat i jeho řetěz. Ten může být rezavý, zatuhlý a především vytahaný. Vytahaný řetěz je problém i u nových kol, na kterých se často jezdí. Silné záběry do šlapek dávají řetězu pořádně zabrat a postupně dochází k natahování. Častá jízda na vytahaném řetězu může způsobit závažné technické problémy, především dochází k opotřebování převodů. Jak zjistit, že je řetěz v dobrém stavu? Kromě optické kontroly (nesmí na něm být rez, usazené nečistoty, starý olej) se používá speciální měrka, pomocí které zjistíte, je-li řetěz vytahaný. Mezi očka jednoduše měrku vložíte a pokud se do ní už nevejde, je na čase řetěz vyměnit.

Jak vyměnit řetěz na kole

Rozhodli jste se vyměnit starý řetěz? Přinášíme vám jednoduchý návod, pomocí kterého zvládnete výměnu bez problémů. Popišme si výměnu řetězu v několika krocích.

Naměření správné délky

Než se pustíte do výměny řetězu, musíte určit jeho správnou délku. K tomu máte v podstatě dvě možnosti. Jednou z nich je spočítat počet jednotlivých článků podle starého řetězu. Pokud měníte vytahaný řetěz, nevycházejte podle jeho délky, protože je pochopitelně delší. Počítání článků je sázkou na jistotu. Pokud už nemáte původní řetěz k dispozici, můžete naměřit délku přímo na kole. Nový řetěz nasaďte na velký převodník a nejmenší pastorek.

Ramínko přehazovačky musí směřovat kolmo na zem. Pokud dáváte přednost lehčím převodům, pak přidejte o dva články navíc. Pokud byste zvolili špatnou délku, na větších pastorcích by se příliš napínalo ramínko s kladkami a pružina by se více unavovala. Pokud naopak dáte řetěz příliš dlouhý, bude prověšený.

Rozpojení starého řetězu

Pokud máte na kole starý řetěz, musíte ho nejprve rozpojit. Sundejte jej z převodníků, čímž snížíte jeho napětí. Osaďte článek do nýtovaček, aby trn směřoval do prostřední části čepu. Šroub dotáhněte, otočte trn a tím řetěz rozpojíte.

Nýtování

Když máte starý řetěz rozpojený, můžete se pustit do spojování nového. Nasaďte na kolo a zasuňte vnitřní článek do vnějšího. Potom nasaďte nýtovač, dotáhněte přítlačný šroub a utahujte trn. Buďte opatrní, čep musí přesně projít článkem a musí na obou stránkách mírně vyčnívat. Pokud byste nýt upevnili nerovnoměrně, mohlo by dojít k rozpojení při záběru.

Rozhýbání řetězu

Jakmile máte správně naměřený řetěz spojený, musíte jej rozhýbat. K tomu použijte vlastní palce a začněte řetěz silou ohýbat k sobě a od sebe. Vytvoří se správná vůle a při jízdě na kole už nebude problém. Proveďte zkušební jízdu a pokud je vše bez problémů, můžete se vydat na pořádnou projížďku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno