Jak zamrazit borůvky

Pátráte po návodu jak zamrazit borůvky, aniž by byl výsledkem nevzhledný kus zmrzlé fialové hroudy? Ukážeme vám, jak si celý proces přizpůsobit tak, aby v jeho závěru byly všechny borůvky stoprocentně oddělené a vhodné k uzobávání, kdykoliv otevřete mrazák. A jako bonus přinášíme ještě lahodný recept na rychlý borůvkový sorbet, doslova napěchovaný vitamíny a antioxidanty.

Zmrazení borůvek je nejlepší způsob, jak si vychutnat tyto chutné a zdravé lesní i zahradní plody i mimo sezónu. Podívejte se, jak správně zmrazit jejich fialové bobulky a na co si dávat pozor.

Jak je zamrazit , aby byly chutné?

Čerstvé ovoce by mělo být důkladně omyto – bez ohledu na to, zda pochází z lesa nebo z naší zahrádky. Pak je nejlepší přesypat ho na papírový ručník, který jsme už dříve rozložili na desku stolu a počkat, až bude zcela suché (to je pro samotném mrazení velmi důležité, jinak se nám v mrazáku nakonec objeví jen onen velký zmrzlý fialový blob). S takto připraveným ovocem můžete nyní udělat dvě věci:

  • Vložte ho do malých skleněných nádob, plastových sáčků nebo plastových krabiček a uložte do mrazničky. Získáte borůvkový základ třeba na pozdější vaření marmelád, náplň do palačinek a dalších dezertů, borůvkový čaj, koláč a apod. I když byly borůvky dobře vysušeny, stejně se ty ve spodní vrstvě váhou těch horních trochu pomačkají a částečně se slepí dohromady.
  • Vysypte je na podnos a položte je volně tak, aby tvořily jen jednu vrstvu. Takto připravené je vložte do mrazáku a po zmrazení (trvá to asi 2-3 hodiny) uložte do vhodného obalu (pokud máte příliš mnoho borůvek postup opakujte). Díky této metodě si můžete být jisti, že se borůvky neslepí a zůstanou nádherně kulaté a plné šťávy.

Náš tip: tento postup lze použít na jakékoli drobné ovoce, které chceme zamrazit. Jahody, rybíz, maliny, ostružiny, brusinky, jošta, angrešt – vše se hodí a zůstane krásně oddělené a připravené k okamžitému použití nebo k uzobávání jen tak.

Sorbet z borůvek

Ingredience:

  • 600 g borůvek
  • 200 g cukru
  • 300 ml vody
  • 50 ml likéru z rybízu
  • 1 bílý jogurt (250 ml)

Příprava krok za krokem:

Umyté borůvky pečlivě omyjte a osušte na sítu. V pánvi svařte sirup z vody a cukru. Přidejte ovoce a duste ho na mírném ohni po dobu 10 minut. Nechte mírně vychladnout a pak propasírujte. Počkejte, až bude získaná hmota zcela studená.

Bílý jogurt promíchejte s borůvkami. Přidejte likér podle chuti a znovu promíchejte. Sorbet nalijte do menších misek a vložte do mrazničky na několik hodin.

Tyto lahodné plody lze nalézt v lesích a zahradách koncem jara a léta. Mají mnoho léčivých vlastností, ale jsou ceněné především z kulinářských důvodů. Z čerstvého ovoce si můžete připravit jednoduchá jídla s cukrem a šlehačkou, používají se také jako nádivka do knedlíků nebo palačinek, a skvěle poslouží i na dezerty. A čerstvé ovoce může být jednoduše nahrazeno mraženými borůvkami.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno