Domů Výživa Zdravé recepty Jak zamrazit broskve

Jak zamrazit broskve

Zmrazení ovoce je dobrý způsob, jak zachovat jeho jedinečné vlastnosti i na zimu. Díky zmrazení neztrácejí plody živiny, barvu ani texturu. A jak zamrazit broskve? Je to vlastně docela jednoduché, vyplatí se znát jen pár malých triků.

Není třeba se bát. Když to shrneme kolem a dokola, nejnáročnější je rozhodně mrazení jablek. Než se za nimi zavřou dveře mrazáku, musíte je oloupat, odstranit jádro a pak blanšírovat. Tento proces zahrnuje ponoření ovoce do vařící vody a následné zchlazení. V případě jiných druhů ovoce není mrazení zase tak složité. Pokud chcete zmrazit ostružiny a maliny, stačí je jen umýt a odstranit nepříjemné stopky. A co broskve a nektarinky? Ty musí být nejprve oloupány a nakrájeny na plátky (nebo jiné větší kousky), pokapány citrónovou šťávou a teprve poté zmrazeny. Ale to jsme už příliš přeskočili.

Návod krok za krokem

Pro začátek si připomeňme pár základních pravidel. Vybírejte pouze zralé, zdravé ovoce. Dobře ho omyjte a dbejte na to, aby za žádných okolností nenasáklo „vůně chladničky.“ Broskve musí být vždy zabaleny v dobře těsnících nádobách, než je necháte zmrazit.

Před samotným zmrazením je očistěte, odstraňte pecky nakrájejte na poloviny nebo drobnější kousky. Opláchněte znovu pod tekoucí vodou. Aby se dužina na vzduchu nekazila a neoxidovala, je třeba broskve se na několik sekund ponořit do speciálního kyselého roztoku. Ten se připravuje se z citronové šťávy a studené vody. Na jeden litr vody stačí na čtyři lžíce šťávy. Pokud nemáte citrony právě po ruce, můžete je nahradit rovnou lžící kyseliny citrónové.

Pak kousky broskví rozprostřete na vhodný tác. Neměly by se navzájem vůbec dotýkat. Rozložte je v 1-2 vrstvách na dně mrazničky a přikryjte polyethylenovou fólií. Po třech až čtyřech hodinách se dobře zmrazené plátky broskví vyjmou a přendají do vhodných sáčků nebo nádob. A to je vše.

Jak zamrazit broskve

Vyhnete se tak vytvoření velké zmrzlé hroudy ovoce, která z mrazáku poputuje nanejvýš tak do povidel. Nezapomeňte na každý sáček napsat datum, kdy ke zmrazení došlo. Má to dobrý důvod. Broskve mohou být skladovány v mrazničce pouze po 12 měsíců. Pak už ztrácejí své jedinečné chuťové vlastnosti a může v nich docházet i k rozvoji nežádoucích patogenů.

Jak na broskvovou dřeň

Smíchejte broskve s cukrem v poměru 1:1, dobře promixujte a zamrazte ve velké vaničce jako zmrzlinu. Ovšem velmi lákavou formou je i mrazení menšího množství v silikonových košíčcích, což broskvové pyré přímo rozdělí na jednotlivé porce vhodné velikosti. Pokud si vyberete tuto možnost, čeká váš chtě nechtě ještě trocha práce. Po 4-5 hodinách vyjměte zamražené ovoce z forem, vložte je do sáčku na potraviny a opatrně zavřete. V mrazničce vám poté nezabere tolik místa.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno