Domů Výživa Zdravé recepty Jak zamrazit červenou řepu

Jak zamrazit červenou řepu

Přemýšlíte o tom, jak uchovat maximální množství úrody i mimo aktuálně probíhající sezónu? Víme, jak zamrazit červenou řepu, aby byla stále svěží, plná vitamínů a okamžitě použitelná. Jdete do toho spolu s námi?

Proces zmrazení řepy se příliš neliší od jiných postupů pro mrazení zeleniny. Zmrazit lze řepu jak syrovou, tak i vařenou nebo ve formě hrubšího či jemnějšího pyré.

Použijte co nejmladší bulvy. Měly by být malé, hladké na dotek, celé a nepoškozené. Samozřejmě dobře omyté a očištěné. Bez toho to prostě nepůjde.

Nožem odstraňte slupku. Pamatujte na to, že řepná šťáva může nepříjemně obarvit jakoukoliv pracovní plochu. Zeleninu doporučujeme čistit přímo nad odpadkovým košem. Poté řepu znovu opláchněte.

Obecně se řepa nejčastěji používá k vaření boršče a salátů a podle toho volte i její tvar a velikost při následném krájení.

Tipy na postupy

Příprava syrové řepy ve formě tenkých proužků – nakrájejte řepu na tenké proužky stejné délky. Můžete samozřejmě použít i struhadlo. Záleží na tom, co vám pro kuchyňské využití vyhovuje lépe. Přesypte tuhle řepnou „slámu“ do sáčku nejlépe za pomoci lžičky, vypusťte co nejvíce vzduchu a dobře uzavřete. Zároveň vytvořte štítek s datem zmrazení.

Příprava syrové řepy ve formě pyré – použijte kuchyňský robot. Tato technika rozdrtí bulvu mnohem rychleji s minimální ztrátou šťávy, i tak se však nějakému tomu odpadu nevyhnete. Oblékněte si zástěru a přikryjte hadříkem nebo utěrkou všechny spotřebiče na kuchyňské lince, na kterých může šťáva ulpět. Ušetříte si tak pozdější pracné čistění.

A jak odstranit šťávu z červené řepy, pokud se vám přesto podaří něco znečistit? Osvědčeným lidovým prostředkem je směs citronové šťávy a soli. Potřete touto směsí všechna znečištěná místa a poté je umyjte běžným čisticím prostředkem. Na ruce pak samozřejmě použijte mýdlo.

Příprava vařené řepy – celou řepu ponořte do hrnce se studenou vodou tak, aby voda dosahovala asi 2-3 cm nad řepu. Zapalte plamen a nechte uvařit doměkka. Podle velikosti červené řepy to bude trvat asi hodinu až hodinu a půl.

Pokud si nejste jisti měkkostí zeleniny, vezměte si k ruce tenkou špízovací jehlu nebo něco podobného. Pokud lze do buničiny řepy (zejména do jejího středu) snadno jehlu zapíchnout a stejně pohodlně také vyjmout, je řepa dokonale měkká. V opačném případě ji ještě chvíli vařte.

Vařenou řepu můžete nastrouhat na velkém struhadle, zmrazit ve formě kostiček nebo třeba upravit do podoby pyré. Vařené řepné kostky lze použít na saláty, zejména ty se zálivkou vinaigrette. Řepu je třeba ovšem před přidáním do salátu rozmrazit a to nejlépe pomalu při pokojové teplotě nebo ještě lépe v lednici. Bude chutnat jednoduše skvěle a jídlu dodá krásnou barvu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno