Jak zamrazit jahody

Sezóna jahod netrvá nikdy příliš dlouho, takže byste si s jejich zpracováním měli pospíšit. A jak zamrazit jahody tak, abyste si jejich sladkou a šťavnatou chuť léta užili i v zimě? Máme pro vás jednoduchý návod v jednoduchých krocích!

Zmrazené jahody jsou ideální pro přípravu studených dezertů, ovocných pěn a koktejlů, stejně jako chutných kompotů a dalších laskomin. Díky tomuto způsobu skladování zůstávají jahody maximálně čerstvé, plné báječné chuti i vůně.

Jak zamrazit jahody ve čtyřech snadných krocích

Začneme prostým omytím a skončíme správným postupem zamrazení. Nasypat totiž jahody jen tak do vaničky a svěřit je chladu mrazáku totiž ani zdaleka nestačí. Správné kroky jsou stejně důležité jako šikovné pomůcky.

Krok 1 – mytí jahod

Jahody vždy myjeme ve studené vodě, a to předtím než odstraním jejich stopky. Díky tomu se voda nedostane dovnitř a neodplaví tak porci jedinečné chuti. Navíc ovoce nasycené vodou by po pozdějším rozmrazení ztratilo svou pevnost. Nechte je okapat od přebytečné vody v cedníku a počkejte, až samovolně uschnou. Můžete je samozřejmě také lehce dosušit papírovými utěrkami, ale samovolné osušení je nejlepší.

Krok 2 – šetrné odstranění stopek

Je čas připravit jahody o jejich poslední zelenou část. Tradiční způsob podebírání nehtem a kroucení vám může trvat opravdu dlouho, pokud chceme zmrazit větší množství ovoce. Nejrychlejší proto bude použití speciálních kleští, které bývají k dostání v obchodech.

Krok 3 – efektní zmrazení jahod

Myslíte si, že vám stačí jen vložit jahody do jednoho sáčku a uložit do mrazničky? Ano, stačí, ale na konci získáte velkou zmrazenou kupu jahod, s níž toho při pozdějším zpracování už příliš nevymyslíte. Máme pro vás lepší způsob – takový, při kterém tohle chutné ovoce můžete ujídat z mrazáku po jednotlivých kouscích, když budete mít zrovna chuť!

Položte je na vhodné podnosy tak, že se jahoda nebude dotýkat druhé a ovoce vložte do mrazáku asi na dvě hodiny. Teprve poté můžete plody sesypat k sobě do krabiček nebo speciálních sáčků na mražené potraviny. Uložte je do zásuvky s nejnižší teplotou. Tady vydrží asi půl roku – později ztratí svůj jedinečný vzhled a chuť. Čím dříve je tedy spotřebujete, tím rozhodně lépe. Na druhou stranu i jahody, vytažené po roce, vám v koláčích udělají mnohem lepší službu, než ty nedozrálé z obchodu nebo přeslazené kompotované.

Krok 4 – správné rozmrazování

A jak rozmrazit jahody tak, abychom je mohli použít k přípravě lahodných dezertů nebo si je jednoduše dopřát jako báječný jako předkrm? Je to jednoduché – vložte sáček s jahodami do ledničky a počkejte, až se vše rozmrazí. Poté je okamžitě je použijte k přípravě různých dezertů nebo je jednoduše snězte jen tak!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno