Domů Výživa Zdravé recepty Jak zamrazit meruňky

Jak zamrazit meruňky

Máte letos přebytek chutných oranžových plodů? Kapacita vaší spíže jistě není bezedná a zavařování navíc obírá toto chutné ovoce o část jeho prospěšných vlastností. Místo toho se podívejte, jak zamrazit meruňky snadno, rychle a bez ztráty jejich jedinečné chuti.

Zaměříme se na zamrazování ovoce jako takového. Dodržet základní postup je důležité. Jednotlivé kusy ovoce pak zůstanou pěkně oddělené od sebe a v mrazáku vám nevznikne nevzhledná jednolitá hmota. Ale nemusíte jen mrazit meruňky v celku, vyrobit si z nich můžete i chutnou dřeň, kterou můžete servírovat jako zdravý zákusek po nedělním obědě

Postup krok za krokem

Nejdříve je třeba velkou péči věnovat jejich praní a sušení. Meruňky dejte do vhodné nádoby, zalijte vodou a důkladně omyjte. Vodu vylijte a nechte meruňky v cedníku nebo sítku, aby dobře okapaly. Pak je opatrně přemístěte na bavlněný hadřík nebo ještě lépe na papírový ručník. Ten veškerou vlhkost odstraní opravdu dokonale. Jednoduše pokryjte meruňky papírovou kuchyňskou utěrkou nebo ubrouskem ze všech stran a chvíli počkejte, než se přebytečná voda vsákne.

Teď je na čase zbavit se pecek. Meruňky zbavte zbytků stopky a odpeckujte. Nejjednodušší způsob je rozříznutí meruňky na poloviny ostrým nožem a následné jemné vydloubnutí pecky. Odpeckované ovoce můžete nechat tak nebo nakrájet na čtvrtky.

Zavařování meruněk

Všechny kousky pak rozložte na vhodný podklad – tác nebo silikonovou podložku. Chcete-li najednou mrazit více vrstev, musí být každá z nich oddělena právě tímto materiálem. Takto připravené meruňky vložte do mrazničky. Asi po hodině můžete mražené ovoce sesypat do vhodných sáčků nebo nádob. Napište si na ně datum. Bez úhony lze totiž meruňky přechovávat v mrazu pouze po dobu jednoho roku. Pak už přicházejí o svou jedinečnou chuť.

Jak zamrazit meruňky s cukrem aneb chutné meruňkové pyré

Raději byste z mrazáku vytáhli už hotový polotovar, na kterém si můžete klidně pochutnat ve volných vílích nebo ho přidat třeba do náplně koláčů nebo jiný dobrot? Vyzkoušejte mražené meruňkové pyré. Hotové je skoro stejně rychle jako klasické mražení, ale na rozdíl od samotných nakyslých meruněk ho můžete klidně podávat ke svátečnímu jídlu jako vynikající dezert.

Ingredience:

  • meruňky – 500 gramů
  • krupicový cukr – 200 gramů

Meruňky omyjte a odpeckujte podle návodu výše. Nesmíte se však zastavit pouze v tomto bodě. Získané ovoce vezměte a dobře ji rozmixujte. Přidejte cukr, důkladně promíchejte a nechte odpočívat asi 30-40 minut. Během této doby se hmota stane dokonale homogenní. Krystalky cukru se rozpustí a celou směs rovnoměrně prosladí. Znovu zamíchejte. Připravené pyré nalijte do vhodné formy a nechte zmrazit. Můžete použít klasické vaničky a zamrazit vše jako zmrzlinu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno